Milliyet Sanat

Sarı

<< Önceki | Sonraki >>
Sarı Kitap Adı : Sarı
Yazar : Ahmet Tezcan
Yayınevi : Timaş Yayınları
Tür : Roman
Fiyat : 18.50 TL
Ahmet Tezcan'ın ilk kitabı "Kâfirûn"un devamı olan "Sarı" isimli romanı, 1970’lerin Türkiye’sini, Anadolu’nun sıradan insanlarını baş karakter Sarı Mahmut eşliğinde resmediyor
Kitap Hakkında Gökkuşağı'nın Anadolu kültüründe önemli bir figür olduğu bilinir. Destanların, koşmaların, hikayelerin en renkli motiflerinden biri olarak kabul görür. Efsanelere, şiirlere ve hatta hurafelere konu olur. Çocukların görmek için birbiriyle yarıştığı, ilkbahar yağmurlarının yemyeşil doğayla birlikte insanoğluna sunduğu renkli bir kolyedir adeta. Anadolu'nun gün görmüş ninelerinin kullandığı renkli kuşağa atfen 'Ebem (Nine) Kuşağı' olarak da bilinir. Orta Anadolu'da 'alkım' da derler. Doğduğu yerde değerli hazinelerin gömülü olduğuna, altından geçenin ölümsüzlük iksirine ulaşacağına inanılır.
Ahmet Tezcan, ilk romanı "Kafirun"da da işte bu motifi kullanmıştı. "Alkım'ın altından kimse geçemez," diyen kahramanın etrafında dönen olaylar 'alkım' kadar renkli olmakla birlikte; dramatik, düşündürücü ve sürükleyiciydi. "Sarı" ise Tezcan'ın serisinin ikinci bölümü niteliğinde. Alkımın altından geçme hayali kuran 'yanık' bozkır çocuklarının hikayesini anlatan bir devam kitabı "Sarı".
Etiketler: sarı
Tümü