Milliyet Sanat

19. Yüzyılda Donanmalar

<< Önceki | Sonraki >>
19. Yüzyılda Donanmalar Kitap Adı : 19. Yüzyılda Donanmalar
Yazar : Fatih Erbaş
Yayınevi : Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Tür : İnceleme - Eleştiri
Fiyat : -
19. yüzyılda Doğu Akdeniz’deki güç mücadelesinde donanmaların rolünü ortaya koymak amacıyla Osmanlı, İngiltere, Fransa ve Rusya’nın faaliyetlerini esas alan 19. Yüzyılda Donanmalar adlı eser Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları etiketiyle raflarda yerini aldı.
Kitap Hakkında

Devletlerarası ilişkilerin bir mücadele zemininde ilerlediği ve 19. yüzyıldaki stratejik rekabet alanlarından birinin Doğu Akdeniz olduğu tespitleri ışığında kaleme alınan eser, okurlarına Doğu Akdeniz’deki güç mücadelesine dair birçok detaylı bilgi vaat ediyor.

 

Osmanlı, İngiliz, Fransız ve Rus donanmaları dönemin rekabetinde önemli roller üstlenmiş, bir yanda değişen teknoloji, diğer yanda sürekli değişen bir ittifaklar düzeni temelinde denizci güçlerin donanmaları, Türk boğazları ve Süveyş Kanalı gibi stratejik düğüm noktalarının hâkimiyeti için gerek sıcak savaşta gerekse de gambot diplomasisi çerçevesinde faaliyet göstermişlerdir.

 

Fatih Erbaş, Doğu Akdeniz’de Güç Mücadelesi 19. Yüzyılda Donanmalar adlı çalışmasında, söz konusu donanmaların mücadelesi beş ana parametre çerçevesinde mukayese ediyor. Eserde jeostrateji, iktisat, insan gücü, teknoloji ve dış politika parametreleri ışığında geçmişten bugüne, ama özellikle de 19. yüzyılda Doğu Akdeniz’deki güç çatışması değerlendirilirken, denizcilik gücü ve donanmanın bu coğrafyadaki ülkeler için bir kader olduğu aktarılıyor.

 

Coğrafya ve tarihe denizden bir bakış olarak değerlendirilebilecek eser İş Bankası Kültür Yayınları etiketiyle tüm kitapçılarda.

Tümü