Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Sevin Okyay | Pekiştirilmiş soruşturma teknikleri

Pekiştirilmiş soruşturma teknikleri

09 Şubat 2013 - 07:02 | Jessica Chastain, Kathyrn Bigelow'un filminde CIA görevlisi Maya rolünde başarılı performansıyla dikkat çekiyor.
Oscarlı tek kadın yönetmen Kathyrn Bigelow'un bu sene yine Oscar yarışında iddialı olan filmi "Zero Dark Thirty", sinemasal kalitesinden ziyade siyasi tartışmalarla gündeme geldiSinemanın en iyi aksiyon yönetmenlerinden, “Near Dark”tan beri hayranlıkla izlediğim Kathryn Bigelow, malumunuz, aynı zamanda Akademi ödüllü tek kadın yönetmen. Oyuncusu Jeremy Renner’in ölçülü performansıyla daha da etkili hale gelen “The Hurt Locker”, gerçekten de usta işi bir filmdi. Gene Oscar adayı olan son filmi “Zero Dark Thirty” Bigelow’a, senaristine ve genelde yapımcılara yöneltilen suçlamalarla da dikkati çekiyor.

Filmin başında Zero Dark Thirty’nin gerçek olayların birinci ağızdan tanıklarının söylediklerine dayandığı belirtilmiş. Buna karşılık, “Niye belgesel çekmedi?” diyenler var. Çekemezdi de ondan. Maya karakteri, esas kimliği gizli tutulan bir görevli. CIA de Maya’nın bin Laden avcılarından biri üzerine kurulduğunu doğruladı.

Gerçek analist, CIA’e 11 Eylül saldırılarından önce katılmış, bir süre Pakistan’da çalışarak insansız hava aracı saldırı hedeflerini saptamış, 30’lu yaşlarında biri. Dövüşken olduğu söyleniyor, kafasını da bin Laden’i bulmaya takmıştı. Sempatikliğiyle tanınmazmış. Bu yüzden de filmde bir CIA yöneticisi “O da kim?” deyince “burayı bulan ‘falan filan’ benim” şeklindeki cevabı kişiliğine uygundur diyorlar.

İşkence ya da ilgililerin ifadesiyle ‘olağanüstü teslimat’ meselesine gelince, sorgusu yapılması istenen birini, işkencenin hoşgörüyle karşılandığı bir ülkeye götürmek anlamına geliyor. Bu tartışmaların son zamanlarda iyice hararetlenmesinin bir nedeni de, Başkan Barack Obama’nın, baş karşı-terörizm danışmanı John Brennan’ı CIA direktörlüğüna aday göstermesi. Reuters’a göre, CIA teslimat ve işkenceyle haşır neşirken, Brennan CIA başkan vekiliydi. “Pekiştirilmiş soruştuma teknikleri’ni destekliyordu. 2005’te de, bu sıkı soruşturmanın hayati önemi olduğunu belirtmişti. Ama basınçlı su işkencesine karşıydı. Eh, bu da bir şeydir.

Hem bu sütten çıkmış ak kaşık olma iddiaları bir yana, Kathryn Bigelow’un filmine, son yirmi dakikasındaki nefes kesici aksiyon ve Chastain’in performansı için bile gidebilirsiniz. Süresinin 157 dakika olduğunu da hatırlatalım.