Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Sevin Okyay | On Yönetmen On Film

On Yönetmen On Film

05 Ağustos 2013 - 10:08
Flavorwire’ın "10 Yönetmenin En Beğendiği 10 Film" listesi farklı kriterlerle hazırlanan "favori yönetmen listesi"ni ortaya koyuyorEn çok listelerinin, seveni kadar sevmeyeni de vardır kuşkusuz. Ama Flavorwire’ın 10 Yönetmenin En Beğendiği 10 Film listesi, farklı kaynaklardan alındığı, farklı kriterlere göre hazırlandığı halde ilgimi çekti. Kimileri Criterion’dan çıkmış filmlerle sınırlı, kimisinde 10’dan fazla film var. Bazıları 2012’nin Sight & Sound anketinden, Kubrick’inki ise 1963’ten kalma.

Gene de, insan büyük ustaların listelerini merak etmekten kendini alamıyor. Yönetmenlerin çektiği reklam filmlerinin arasında Bergman (Bris Sabunu), Scorsese (Chanel), Fellini (Campari) gibi isimleri görmek de heyecana kapılmamıza yol açmıştı. Flavorwire’ın seçtiği 10 yönetmen: Stanley Kubrick, Martin Scorsese, Woody Allen, Francis Ford Coppola, Quentin Tarantino, Edgar Wright, Guillermo del Toro, Lena Dunham, Rian Johnson ve Christopher Nolan.

Scorsese listesine Powell ve Pressburger'in "The Red Shoes"u ile Jean Renoir'ın "The River"ını dahil etmiş. Kubrick’te ise Bergman, Welles, Chaplin, Antonioni, Huston, Fellini ve Olivier gibi ustalar var. Üstadın üç filmi de diğer listelerde yeralıyor: “2001: A Space Odyssey (Scorsese ve Wright) ile “Paths of Glory (Allen). Bergman hayranı olarak tanınan (“Interiors”ı görmek yeter) Woody Allen’ın on filminden sadece biri ustasının: “Seventh Seal”. Buna karşılık listeye iki Fellini filmi koymuş: “8 ½” ile “Amarcord”. Ona bakarsanız Fellini bu karma listenin en gözde yönetmeni, toplam 8 filmi var. 4 kişinin listesinde bulunan “8 ½” ile “İ Vitelloni” (Kubrick ve Coppola) ile “Amarcord” (2). Onu 5 filmle Ingmar Bergman izliyor.

Murnau “Greed” ile iki listede (Del Toro, Nolan). Andrzej Wajda da “Ashes and Diamons” ile iki listeye girmiş: Scorsese ve Coppola. Akira Kurosavawa, Allen, Coppola ve Johnson’ın listelerinde. Bu arada, Johnson “Down By Law”yu (Jim Jarmusch), Nolan da “The Hit”i (Stephen Frears) ihmal etmemiş, gönülden selamlarımı yolluyorum. Listenin tek kadın yönetmeni Lena Dunham, kadın yönetmenleri seçen tek kişi: Agnes Varda’nın dört filmini ve Andrea Arnold’un “Fish Tank”ına yer vermiş. Bir de, Terrence Malick’in “Days of Heaven”ına.