Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Sevin Okyay | İlle de kötü adamlar

İlle de kötü adamlar

10 Kasım 2012 - 07:11 | Geçmişten günümüze Bond kötüleri: Rosa Klebb, Goldfinger, Blofeld, Tee Hee, Jaws, Max Zorin ve son model Bond kötüsü Raoul Silva.
Bond serisinin kötü adamları, yarı çıplak Bond kızlarından daha fazla akılda kalıyor...Nihayet “Skyfall” da sırasını savdı. Daniel Craig artık eleştirileri geride bırakıp en hasından Bond olduğu için, bu filmde beni asıl kötü adam Raoul Silva ilgilendiriyordu. Çünkü sarı saçlı Raoul Silva, Bond kötü adamı prototipine hiç mi hiç uymuyor. Soğuk Savaş bittiği için artık Rus değil elbette. Karun gibi zengin de değil, büyük bir örgütle alâkası yok. Yalnız bir kurt.

Ama zaten Bond’un kendisi de öyle değil mi? Özellikle, Craig’in James Bond’u? Onu Harrison Ford ile bir araya getiren “Cowboys & Aliens” gösterime girdiğinde AskMen.com Bond ile Indiana Jones’u mukayese etmişti ve aralarındaki farklılıklar bir yana, ikisinin de ‘yalnız kurt’ olduklarını belirtmişti. Bond’un Moneypenny’si, Indy’nin de babası olduğu halde. Bu babayı, ilk ve en beğenilen (benim de bir numaramdır) Bond Sean Connery’nin oynaması bağları büsbütün kuvvetlendiriyordu. Ayrıca ikisi de süper güçten yoksundu ama zeki, cesur ve becerikliydiler, hedeflerinden şaşmıyorlardı.

Kötü adamlara gelecek olursak, hemen hemen herkesi Bond kadar ilgilendirdikleri anlaşılıyor. Metal ağızlı Jaws (Richard Kiel), timsahları besleyen Tee Hee (Julius Harris), zehirli bıçağıyla Rosa Klebb (Lotte Lenya), mikroçip sanayicisi Max Zorin (Christopher Walken), unutulmaz Goldfinger (Gert Fröbe) ve kucağındaki kedisiyle Blofeld (Donald Pleasence) unutulur mu hiç? Doğrusu, yarı çıplak Bond kızlarından daha fazla akılda kaldıkları bir gerçek. Ursula Andress’in Venüs gibi sulardan çıkmasını saymazsak...

Zaten artık çıplak Bond kızları da eskisi gibi sayısına bereket değil. Erotizmin temsilciliğini belden yukarısı çıplak dolaşan Bond üstlenmiş durumda. Javier Bardem’e gelince, diğer performanslarındaki başarısını inkâr edecek halim yok. Özellikle, neredeyse sadece gözleriyle oynadığı “The Sea Inside” hiç aklımdan çıkmaz. Ama en çok hatırlanan performansı Coenler’in “No Country for Old Men”indeki Anton Chigurh olsa gerek. Şimdi de sabık M16 ajanı Silva geldi işte. Coenler ve Mendes’in dışında onun ne kadar iyi kötü adam olduğunu gören yok mu? Ayrıca, Christopher Walken’dan sonra (“A View to a Kill”) Oscarlı ikinci Bond kötü adamı...