Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Seçkin Selvi | Yeni Tiyatro-Yeni Oyun
14 Eylül 2013 - 07:09 | Eraslan Sağlam, Edmund Kean rolünde.
“Aktör Kean” Tiyatro Tatavla’daGenç kuşağın başarılı tiyatro sanatçılarından biri, aynı zamanda radyo programcısı olan Eraslan Sağlam’ın hayata geçirdiği Atölye Tatavla bünyesinde kurulan Tiyatro Tatavla; ilk oyunu “Aktör Kean” ile perdelerini 1 Ekim 2013, Salı günü Tiyatro Karnaval Gönül Ülkü-Gazanfer Özcan Sahnesi’nde açıyor.

Raymund FitzSimons’ın bu ünlü oyununun yönetmenliğini Tolga Yeter üstleniyor. Ödüllü çevirmen Sevgi Sanlı’nın Türkçeleştirdiği tek kişilik oyunda; daha önce Cihan Ünal’ın canlandırdığı Edmund Kean’i, 2007 Sadri Alışık Yardımcı Rolde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü sahibi Eraslan Sağlam oynuyor. Oyunun kostüm tasarımı Canan Göknil’in, dekor tasarımı Sibel Taka’nın imzası taşıyor.
“Aktör Kean”; İngiliz sahnesinin hükümdarı haline gelen, taşkınlıkları İngiltere’de olduğu kadar Amerika’da da dillere destan olan, büyük romantik oyuncuların birincisi, Shakespeare’in eşsiz yorumcusu Edmund Kean’in yaşamını anlatıyor. Londra’da ilk kez 1814 yılında Drury Lane Tiyatrosu’nda sahneye çıkan ve oyunculuğundaki yalın gerçek, tutku ve ateşle eleştirmenleri şaşkına çeviren Edmund Kean; ilk yıllarda çektiği yoksulluk kendisine sanatında belli bir disiplin sağlasa da, üne kavuşur kavuşmaz, hızla baş aşağı gitmeye başladı. Büyüklük hastalığı sınır tanımayan, perde aralarında soyunma odasına gelen fahişeler işini bitirmeden, perdenin açılmasına izin vermeyen Kean, sahnelerin tek egemeni olarak kalmaya kararlıydı. Ancak durumunu koruyabilmek için kusursuz oynamaya, kendini aşmaya gücü kalmayan Edmund Kean, Drury Lane’de bir korku ve dehşet dönemi başlattı; yanında alkış alan oyuncu hemen kovuluyordu, eksen karakteri Kean olmayan hiçbir yeni tragedyanın oynanma şansı yoktu. Çok fazla yükseldiği için düşmesi de baş döndürücü olan Edmund Kean; 45 yaşında öldüğünde, bela okuyanı, tiksineni çoktu fakat ondaki ölümsüzlük havasını sezenler, böyle bir sanatçıyı görecek kadar yaşadıklarına şükredenler de vardı.
Tiyatro Tatavla, perdelerini; Devlet ve Şehir Tiyatroları’nın da açılış tarihi olması nedeniyle yıllardır sembolik bir anlam taşıdığı için seçilen 1 Ekim tarihinde açacak. “Aktör Kean”; 1 Ekim 2013, Salı günü Tiyatro Karnaval Gönül Ülkü-Gazanfer Özcan Sahnesi’nde gerçekleşecek ilk gösterimin ardından, her Salı günü aynı salonda sahnelenmeye devam edecek.

Atölye Tatavla

Eraslan Sağlam; 2013 yılı başında, Kurtuluş Caddesi üzerindeki bir mekanda, atölye ve tiyatro kurmak üzere harekete geçti. Hedeflerine ulaşmalarına olanak sağlayacak tarihsel kimliği, kültürel ve sosyolojik yapısı nedeniyle kuruluş semti olarak Kurtuluş’u seçen Atölye Tatavla; adını da Kurtuluş’un eski, Rumca adı olan ve aynı zamanda “at ahırı” anlamına gelen Tatavla’dan alıyor.

Ekolü olan, oyuncusunu, yazarını, yönetmenini yetiştiren, yetiştirdikleriyle üretime ve ülkenin düşünce tarihine katkısı olan, yetişenlerin, yeni sanatçı adaylarına el verdiği bir tiyatro kurmayı amaçlayan Atölye Tatavla; tüm bunları yaparken de, yaşadığı coğrafyadan bağımsız bir cam fanusun içinde değil, bölge halkını da sosyolojik bir mesele olarak tiyatronun içine almayı hedefliyor.

Yazarlık, temel oyunculuk, diksiyon, çocuk ve konservatuvara hazırlık atölyeleri gerçekleştiren Atölye Tatavla’da; Eraslan Sağlam’ın yanı sıra, Nurdan Kalınağa, Aslı Tohumcu, Arda Alpkıray gibi isimler ders veriyor. Nisan 2013’teki kuruluşundan bu yana Atölye Tatavla’da dersler ve kendi ekolündeki oyuncuları yetiştirme çabası büyük bir hızla devam ederken, yeni sezon oyunlarının provaları da aralıksız sürüyor.

Atölye Tatavla’nın “çocuğu” olarak kurulan Tiyatro Tatavla’nın seyirciyle buluşacak projelerinde, İstanbul içi ve tüm Türkiye gösterimlerinin öncelikli tek amacı ise, artan gelirlerle kendi bağımsız tiyatro binalarını inşa etmek ve böylece, tiyatronun ayağına gittiği değil, tiyatroya gelen seyirci kitlesi oluşturmak...

Bilgi: http://atolyetatavla.com/Tel: 0 212 233 52 30 – 0 538 371 87 92
Aktör Kean için: Tiyatro Karnaval-0212-347 44 80Direnişin Estetiği'nden Birliğin Keşfine

Park Art İstanbul Temmuz / Ağustos boyunca devam eden ve yoğun ilgiyle takip edilen ilk büyük karma sergisi Direnişin Estetiği'nden sonra yeni sezona, yeni bir karma sergi ile başlamak için hazır.

"Birliğin Keşfi" olarak belirlenen yeni sergi tıpkı Direnişin Estetiği gibi bütün sanat dallarına açık bir karma sergi olacak. Küratörlüğünü Bahar Aykaç'ın yaptığı serginin ana teması "Birlik", sergi 13 Eylül 2013 Cuma günü saat 19:30'da açılacak ve 4 hafta devam edecek.

Küratörün mesajı :

"Direniş ile keşfettiğimiz bir ışık var içimizde, bizi Gezi'ye bağlayan, bizi birbirimize bağlayan, hani direnmemizin esas nedeni olan şey, saf ışık, sevgi, dostluk, dayanışma, birlik bilinci. İşte şimdi tam da zamanı gelmişken yaratıcılığımızın kaynağı, dayanışmamızın temeli, maneviyatımızın özü birlik bilincini keşfetmeye, keşfettikçe büyümeye, yeniden birleşmeye davet ediyoruz sizi. Bu sergi ile birlikte yeni sezonda Park Art biraz daha hareketlenecek, sergi açılışı ve sergi süresince Birliğin Keşfi'ni destekleyen çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Çok güzel, çok cici fikirlerimiz var. Hoşunuza gideceğine eminim... Haydi, kaldığımız yerden devam..."

Ali Can Meydan (ilüstrasyon), Ayşegül Yenen (resim), Azim Looker (resim), Bahar Aykaç (fotoğraf), Elizabeth Strub Madzar (patchwork), Francois Fleury (enstalasyon), Helga Fietzer (enstalasyon), Mehmet Yenen (resim), Melih Sarıgöl (resim), Nilüfer Çalışır (enstalasyon), Oktay Kutlu (enstelasyon), Özgür Sarp (resim)Willy Sinn (fotoğraf) Özgür Sarp (resim).