Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Seçkin Selvi | Tiyatrolarda yeni sezon
14 Eylül 2017 - 06:09 | Tiyatroadam'ın geçtiğimiz sezon çok ses getiren oyunu "İvan İvanoviç Var mıydı, Yok muydu?" bu sezon devam ediyor.
Tiyatroların yeni sezonunu tanıtmaya altı topluluğun programıyla devam ediyoruz

 sezonu şiirle açıyor

 
 
“Sevmek ve söylemek
Ardından iyilik gelir ister istemez
Ardından iyilik gelir ister istemez
Bir orman buduyoruz uyanın farkına varın
Bir kasırgaya karşı duruyoruz
Bitkice değil şüphesiz ama tam insanca
Korkmayın dalgalardan yılmayın
Çekin kürekleri”
 
İkinci Yeni'nin üç büyük şairinden biri ve Cumhuriyet sonrası Türkçe şiirin öncülerinden Turgut Uyar'ın başyapıtı “Dünyanın En Güzel Arabistanı” sahnede. Mirza Metin'in yönettiği, Cem Uslu'nun oynadığı oyun 1 Kasım Çarşamba akşamı kumbaracı50'de prömiyer yapıyor.
 
Yazan: Turgut Uyar,  Yöneten: Mirza Metin, Işık tasarımı: Alev Topal, Asistan: Uğurcan Güngör, Oynayan: Cem Uslu.
 
1 ve Kasım,  20.30  /  kumbaracı50
İletişim: 0533. 634 87 21 - Gişe: 0212. 243 50 51
 
 

Geçen yılın başarılı yapımları devam ediyor

 

Hayatlarındaki ilkleri ailesiz yaşayanların hikâyesi… ‘Yen’

 
 
Bir evin içinde tek başlarına büyümek zorunda olan ve hayata tutunmaya çalışan iki kardeşin kendilerininkinden farklı bir hayatı tanımaya başlamalarını izliyoruz. Dış dünyayla tek bağları küçük bir pencere olan iki kardeş, o pencereden yepyeni bir dünyaya açılıyor.
 
Yazan: Anna Jordan, Çeviren: Fatih Gençkal, Zeyneb Gültekin, Yöneten: Çağ Çalışkur, Dekor: Taciser Sevinç, Işık Tasarımı: Cem Yılmazer, Ses: Özgür Kuşakoğlu, Oynayanlar: Bora Akkaş, Berker Güven, İdil Sivritepe, Neslihan Yeldan.
  
21 Eylül, 20.30, 24 Eylül, 17.00’de.  
 

Hayata asılmanın, zorlukları ve sorunları aşarak hayatta kalabilmenin

savaşını veren üç kadının öyküsü: "Yutmak"

 
 
Yazan: Stef Smith, Çeviren: Çağ Çalışkur, Yöneten: İbrahim Çiçek, Dekor-Işık: Cem Yılmazer, Ses: Özgür Kuşakoğlu, Koreografi: Gizem Erdem, Oynayanlar: Ece Dizdar, Başak Daşman, Merve Dizdar. 
 
28 ve 30 Eylül, 20.30’da.
İletişim: 0216. 345 05 18
 

 "Kızgın Damdaki Kedi"

 
 
Mam’Art topluluğu geçen yıl başarıyla sahneledikleri Eve Ensler’in “Nereye Gitti Bütün Çiçekler” adlı oyunundan sonra, bu yıl da izleyicilerini çağdaş tiyatronun klasiklerinden “Kızgın Damdaki Kedi” ile buluşturmaya hazırlanıyor. 
 
 
Yazan: Tennessee Williams, Yöneten: Serkan Salihoğlu, Oynayanlar: Sezin Akbaşoğulları, Tuğrul Tülek, Ayten Uncuoğlu, Ünal Silver, Bennur Duyucu, Ömür Kayakırılmaz. 
 

 2017-2018 Macerası Başlıyor

 
 
Geride bıraktığımız 11 sezon boyunca yüzlerce sahne gezdik, binlerce oyun oynadık ve yüz binlerce seyirciye ulaştık. Onlarca tiyatrocuyla tanıştık, çalıştık ve kocaman bir aile olduk. 
 
Bu sezon Bertolt Brecht’in “Kafkas Tebeşir Diaresi”, Duşan Kovaçevic’in yazdığı “İntiharın Genel provası” ve Nazım Hikmet'in yazdığı "İvan İvanoviç Var mıydı Yok muydu" oyunlarıyla sahnede olmaya, eğlenmeye, sahne sahne gezmeye, oynamaya, kısacası keşfetmeye geliyoruz.
 

Yeni Oyun; “Kafkas Tebeşir Dairesi”

 
 
Tiyatroadam'ın eğlenceli, coşkulu tarzı ve yüksek performansıyla soluk soluğa bir Brecht masalı. 
 
"Kafkas Tebeşir Dairesi", Can Yücel'in kendine has, eşsiz Türkçesi, Ümit Aydoğdu'nun dinamik, modern rejisiyle seyirciyi temposu hiç düşmeyen, heyecanlı bir maceraya sürüklüyor. 
 
Oyun 11-18 ve 25 Ekim’de Baba Sahne’de, 19 Ekim'de Trump Kültür ve Gösteri Merkezi'nde olacak.
 

Çok Yakında; “İntiharın Genel Provası”  

 
 
Duşan Kovaçeviç'in yazdığı, Emrah Eren'in yönettiği, Barış Dinçel'in dekor ve kostümlerini hazırladığı "İntiharın Genel Provası" adlı oyunumuzda; Erdem Akakçe, Fatih Koyunoğlu, Kadir Çermik ve Selen Öztürk yer alıyor. Oyun 31 Ekim’de Trump Kültür ve Gösteri Merkezi'nde.
 

Nazım Hikmet yolculuğumuz sürüyor: "İvan İvanoviç Var mıydı, Yok muydu?"

 
 
Aşkın Şenol, Baransel Gürsoy, Berk Yaygın, Deniz Özmen, Fatih Koyunoğlu, Gökhan Azlağ, Pınar Tuncegil’in rol aldığı, Nazım Hikmet’in şiirleri kadar umut dolu olan oyunu “İvan İvanoviç Var mıydı, Yok muydu?” Emrah Eren’in dinamik rejisiyle 17 Ekim  20:30’da CKM’de olacak.
 

Tiyatroadam Oyunculuk Atölyesi

 
 
Tiyatroadam Oyunculuk Atölyesi hafta içi ve hafta sonu olacak şekilde 2 farklı kur ile 09-14 Ekim tarihlerinde başlıyor. Atölyede Sahne, Metin Çözümleme, Diksiyon, Hareket, Sahne Eskrimi ve Şan dersleri verilecek. Eğitmenler: Ayça Koyunoğlu, Berk Yaygın, Burcu Gülcan Değirmenci, Emrah Eren, Deniz Özmen, Fatih Koyunoğlu, Gizem Bilgen, Gökhan Azlağ, Murat Karasu, Hazım Körmükçü.
Bilgi: 0507. 116 18 18, 0212. 236 10 27
 

 Müge Saut rejisiyle “Dönüşüm”

 
 
“Gregor Samsa bir sabah bunaltıcı düşlerden uyandığında, kendini yatağında dev bir böceğe dönüşmüş olarak buldu.” Kafka’nın 1915’te yayımlanan ve okurdan hala büyük ilgi gören”Dönüşüm” adlı öyküsü Altkat Sanat yorumuyla sahnede…
 
Topluluk uyarlamanın temel düşüncesini şu sözlerle açıklıyor: “Her edinilen bilgi,  insanı gerçeklere bir adım daha yaklaştırır. Hayatın gerçeği ile yüzleşmemizi yeniden hatırlatan Kafka’nın gözünden Dönüşümü günümüze uyarlarken; bizim, içinde yaşadığımız toplumu, ahlakımızı, davranışlarımızı, gerçeklerin yönünün derinine inmemizi sağlıyor. İnsanın yaşam biçimini, ilişkilerini araştırırken, varoluş sancısını da beraberinde getiriyor. İşte o zaman; kendinin ve yaşamın gerçekliğini sorgularken buluyorsunuz. ‘Gerçek’  dediğiniz şey nedir?”
 
Yazan: Franz Kafka, Uyarlayan: Altkat Sanat, Yöneten: Müge Saut, Çeviri Çalışması: Aslıhan Tarkan, Reji Asistanı: Ecem Zengin, Afiş Desen: Emre Akı, Işık Tasarım: Alev Topal, Fotoğraf: Didar Püren Erbek, Oynayanlar: Nevzat Süs, Aydan Cömert, Camilla Gavagni Cattaneo, Erkan Akbulut, Selver Çavuş, Müge Saut .
 
18 Eylül 2017/20:30, 23 ve 30 Eylül 2017/17:00
7 Ekim 2017/20:30, 8 Ekim 2017/18:30
Caferağa Mahallesi, Moda Cad. No:35, Kadıköy- 0536 214 27 33
 
 

 Tadı damağımızda kalmış oyunlar

 
 
DOT, Edinburgh Festivali’ndeki başarılı “Gergedan” çalışmasının ardından, yeni sezonu geçtiğimiz yılların beğenilen oyunlarıyla açıyor: "Bunu Ben de Yaparım" ve "Limon Limon Limon Limon Limon". 
 
 

Ve bu senenin yeni oyunu

 
Zinnie Harris’in bu yıl Edinburgh ana festivalde prömiyer yapan oyunu "Meet Me at Dawn" (Şafakta Buluşalım) Murat Daltaban yorumuyla Kasım’da promiyer yapmaya hazırlanyor.
 
"Limon limon limon limon limon", 11, 12, 18, 19, 25, 26 Ekim, 19.00’da.
"Bunu ben de yaparım!" 13, 14, 20, 21, 27, 28 Ekim, 21.00’de.
 
İletişim: 0212.232 48 28 - 0212.251 45 45