Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Seçkin Selvi | Off-İstanbul
13 Ekim 2012 - 07:10
Tiyatrolar birer ikişer perdelerini açarken, İstanbul dışında neler oluyor, oralardan da haber verelim istedim“Off-İstanbul” diye tanımladığım bu haberler aralıklarla sürecek. İlk bölümde Eskişehir ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Tiyatroları var.

Eskişehir’de “Özgürlük”

Yılmaz Büyükerşen’in bir kültür ve sanat metropolüne dönüştürdüğü, bir zamanların bozkır kenti Eskişehir’in Şehir Tiyatroları’nda, yeni dönemin en önemli yaklaşımı Türkiye’de faaliyet gösteren tiyatrolar ve tiyatro alanındaki sivil toplum örgütlerinin yapmış olduğu ortak toplantı sonucunda, 2012-2013 için “Yılın Tiyatro Teması”nın “Özgürlük” olarak belirlenmesi.

Bu tema kapsamında, Barış Erdenk’in rejisiyle Emanuel Robles’in “Özgürlüğün Bedeli”, Euripides’in yazdığı Murat Karasu’nun yöneteceği “Troyalı Kadınlar”, Aziz Nesin’in yazdığı, yönetmenliğini Ergun Üğlü’nün üstlendiği “Toros Canavarı”, Dario Fo’nun yazdığı ve İlham Yazar’ın yöneteceği “Bir Anarşistin Kaza Sonucu Ölümü”, Sam Shepard’ın yazdığı Serdar Biliş’in yöneteceği “Aç Sınıfın Laneti” ve Oktay Rifat’ın “Yağmur Sıkıntısı” adlı oyunları sahnelenecek.

Aziz Nesin’in ünlü oyunu uzun zamandır aranan Toros Canavarı adıyla nam salmış bir azılı haydudun, sıradan bir ailenin hayatını nasıl değiştirdiğini anlatıyor. M.Kılıkcı, B.Tutkun Oruç, N.Orhan, H.Kuş, S.Onbul, M.Kırlak, M.A.Sunaoğlu, İ.Alemdar, S.Yeşil, Ş.Noyan, O.Çolak, Z. Lale, Ç.Erdoğan, N.Akut ve O.Tiryaki’nin rol aldıkları oyunun besteleri Tolga Çebi’nin, dekor ve kostüm tasarımı Gamze Kuş’un.

Yücel Erten’in dilimize kazandırdığı “Troyalı Kadınlar”da, Z.Ergül, Ö.Akdoğan, G.Yakut, Ö. Baykara Danacı, S.Perk, G.Demirer, E.Coşkun, G.Kılıkcı, K.Pehlivanoğlu, A.Aşkın ve M. Tiryaki rol alıyorlar. “Troyalı Kadınlar”ın ışık tasarımı Ersen Tunççekiç’e dekor ve kostüm tasarımı Başak Özdoğan’a, hareket ve dans koreografisi Cihan Yöntem’e ve müzikleri Yiğit Dalgın’a ait. Oyun, “Savaşın ilk kaybedeni masumiyettir” sözü ile yola çıkılan ve 10 yıl süren Troya savaşının ardından kentin düşmesiyle kocalarını, çocuklarını, umutlarını kaybeden, esir düşen kadınların acılarını şiirsel bir atmosferde aktarıyor.

E.B.B. Şehir Şehir Tiyatroları’nın geçen sezon sonunda sahnelemeye başladığı ve bu yıl da devam eden bir diğer oyunu Kanlı Nigar. Sadık Şendil’in Türk Tiyatrosu’nun klasikleri arasında sayılan bu yapıtını Münir Canar yönetiyor. Müziklerini Cem İdiz’in, dekorunu Güven Öktem’in, kostümlerini Sevgi Türkay’ın, dans ve hareket düzenini Cihan Yöntem’in tasarladığı bu müzikli oyunda E.Basalak, Ö.Boyacı, M.Yumbul Cantürk, M.Danacı, M. Kılıkcı, M.A.Sunaoğlu, H.T.Tümer, E. Melda Yılmaz, E.Yılmaz ve P.Bekaroğlu rol alıyorlar.

Ö.Onan, Ç.Altuğ, E.Demirci, K.Cezayirli, E.Yılmaz, P.Bekaroğlu, S.Öztürk, A.Savumlu’nun oynadığı, çağdaş dünya tiyatrosunun önemli yazarlarından Sam Shepard’ın yazdığı “Aç Sınıfın laneti” adlı oyun da, birinci tur oyunları arasında yer alıyor. Serdar Biliş’in yönettiği oyun Kasım başında seyirciyle buluşacak.

Eskişehir’de Tiyatro İzlemeyen Çocuk Kalmasın

Şehir Tiyatroları, Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği yaparak çocuk tiyatrosu alanında yeni bir çalışmayı hayata geçirecek. “Eskişehir’de Tiyatro İzlemeyen Çocuk Kalmasın” sloganı ile yola çıkılacak olan proje kapsamında, Eskişehir’deki tüm ilköğretim okullarına ulaşılarak, sezon içerisinde sahnelenecek olan yeni çocuk oyunlarına, Eskişehir’de öğrenim gören yaklaşık 50.000 öğrencinin katılımının sağlanması hedefleniyor.

Bu oyunlar arasında yer alan “İlk Aşk” adlı çocuk oyununu proje tasarımını ve yönetmenliğini, daha önce “Merhaba Gölgem” ve “Küçük Kara Balık” adlı oyunları da yönetmiş olan Ali Eyidoğan üstleniyor. Müzikleri LUNA BANDO grubu tarafından gerçekleştirilen müzikli çocuk oyununda İlke ÖZKAYA ve Gözde ŞENCAN rol alıyorlar. Geçtiğimiz dönem başlayan “Bay Kolpert”, “Küçük Karabalık”, “Azizlikler” ve “Açık Aile” adlı oyunlar da bu yılın çocuk tiyatrosu repertuarı kapsamında sürecek.

Kocaeli’de Bir Kral

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları perdelerini, William Shakespeare’nin ölümsüz yapıtı “Kral Lear” ile açıyor. Özdemir Nutku’nun çevirisiyle sahnelenen oyunu İngiliz rejisör Malcolm Keith Kay yönetiyor. Dekor ve kostüm tasarımını Efter Tunç’un yaptığı oyunun müziklerini de Çiğdem Erken hazırlıyor. Kral Lear’i Ü.Bakış’ın canlandırdığı oyunun diğer rollerinde E.Benli, F.İlhan, K.Onur, A.Y.Özveri, O.Şahin, S.Güzel, F.Sevdi, E.Bezen Bilgin, P.Ünsal, Ç.Mengüç, U.Oğuz var.

“Kral Lear” in yanı sıra bu yıl sahnelenecek sekiz yeni oyundan biri geçen yıl Deprem konulu Oyun Yazma Yarışması’nda birinci olan “Rasat Zamanı” olacak. Ali Ömür Ulusoy’un bu ödüllü oyununu Aydın Sigalı yönetecek. Diğer oyunlar ise Mehmet Beyazıt’ın “Dişi Horoz”, Sönmez Atasoy’un “Yedi Köyün Yargıcı”, Jean Genet’nin “Hizmetçiler,” Ionesco’nun “Kel Şarkıcı”, Tankred Dorst'un “Dönemeç”, E.Allan Poe’nun “İtirafçı Yürek” ve Aldo Nicolai’nin “Kadın ile Memur” adlı oyunları.
Geçen tiyatro döneminde sahnelenen “Kösem Sultan”, “Kafesten Bir Kuş Uçtu-Guguk Kuşu”,“Karanlıkta Komedi”, “Rita”, “Seneye Bugün” ve “ Eski Fotoğraflar” yeni sezonda yine perde açıyor. “Robinson Dans Öğreniyor” ve “Kristal Çiçek” adlı çocuk oyunları ile yetişkinler için kukla oyunu olan “Gişe” de bu yıl seyirci karşısına çıkacak.