Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Seçkin Selvi | Genç Bir Grup, Genç Bir Yazar, İyi Bir Oyun: Yirmi Beş

Genç Bir Grup, Genç Bir Yazar, İyi Bir Oyun: Yirmi Beş

16 Kasım 2013 - 07:11 | 21, 22, 28, 29 Kasım’da Hamursuz Fırını’nda izlenebilir.
Berkay Ateş okuldayken yazdığı “Meydan” ve “Avlu” adındaki ilk oyunlardan sonra, üçüncü oyununda çok yol almış bir yazar olarak karşımıza çıkıyorYİRMİBEŞ - Yazan: Berkay Ateş, Yöneten: Yiğit Sertdemir, Dekor Tasarımı: Ebru Özdemir, Kostüm Tasarımı: Merve Durak, Oyuncular: Emir Çubukçu/Can Kulan/Berkay Ateş.

D22’nin yeni oyunu genç yazar Berkay Ateş’in yapıtı. “Oyun gece yarısına yaklaşırken, biri kendisiyle ilgili koca bir yalanla boğuşan, diğeri ise kendi gerçeğini dönüştürme çabasıyla umut eden, iki gencin yola çıkma öyküsü ile başlar,” diye tanıtılan oyunun konusuyla ilgili başka bilgi vermem olanaksız; çünkü oyun her replikte, her sahnede farklı bir sürprizle ilerliyor. “Delik deşik bir gecede, kaset, balık, mum, ayna, kundak ve nazarın gölgesinde en temizi yağan kardı. Hâlâ basılmayan yerleri vardı ve bizim topraklarda gece, karın beyazlığı bir de çocukların sesleriyle aydınlanırdı,” sözleriyle ilerleyen oyunu Yiğit Sertdemir yönetmiş. Karanlık denecek kadar loş bir ortamda geçen, buna karşılık izleyicinin tek bir ânı, tek bir hareketi kaçırmadığı oyun düzeni, Sertdemir’in ustalığının yeni bir örneği.

Ebru Özdemir’in dar alana iyi çözüm getiren dekoru içinde canlandırılan oyunda birbirlerini, ama öncelikle de kendi kendilerini tanımaya çalışan üç kişiyi izliyoruz. Farklı geçmişlerden, farklı birikimlerden, farklı niyetlerden yola çıkan bu üç kişi, savrulan kar taneleriyle birlikte savrularak bir noktada buluşuyorlar. Oyunun atmosferini çok güzel yansıtan kopuk kopuk cümleler, bize bu üç kişinin kişiliği hakkında da, yaşamları hakkında da yeterli fikir vermeye yetecek kadar başarıyla kurgulanmış.

Berkay Ateş okuldayken yazdığı “Meydan” ve “Avlu” adındaki ilk oyunlardan sonra, üçüncü oyununda çok yol almış bir yazar olarak karşımıza çıkıyor. Genç yazarlara özgü, pek çok şeyi birden söyleme isteğinin sonucunda, oyunun bazı yerlerinde ayıklama yapılabilir gibi görünüyor. Örneğin, zaten travmatik bir ortamda geçen oyunda, “üvey ana” gibi başka travmalara gerek yok. Yine de oyun bu haliyle de iyi kotarılmış. Üstelik “Yirmibeş” oyunundaki performansıyla da yetenekli bir oyuncu olduğunu kanıtlıyor. Emir Çubukçu, canlandırdığı kişinin mesleğiyle bağlantılı olarak biraz makyavelist olmak zorundaki kişiliğini izleyiciyi rahatsız etmeyen bir kıvraklıkla aktarıyor. Can Kulan, üç oyuncu içinde, en deneyimsizi olsa da canla başla oynuyor. Ancak özellikle konuşmasına daha özen göstermesi gerekiyor. “Yirmibeş” sezonun izlenmesi gereken oyunlarından biri.
(D22 Gişe: 0212 293 19 92)

Tiyatro Terminal’den Yeni Oyun: HİÇİzmir’deki Tiyatro Terminal, bu yıl sezonu dünyanın pek çok farklı noktasında dersler veren, oyunlar yöneten, aynı zamanda Theatre of Changes'in kurucusu ve Genel Sanat Yönetmeni olan Evdokimos Tsolakidis'in yazdığı 'Hiç' adlı oyunla açtı. 7 Kasım’da prömiyeri yapılan “Hiç” 21 Kasım'dan başlayarak Muppet's Pub&Art'da oynanmaya devam edecek. Oyun, seyirci, oyuncu, yönetmen, eleştirmen gibi sahne dünyasının çeşitli bileşenlerinin oyun içi oyun kurgusunda karşı karşıya getirilmesine dayanıyor. "Bir 'Hiç'in içinde bile sanat olarak adlandırabileceğimiz bir şeyler var mıdır ?" sorusunu sorgulayan oyunu çeviren ve yöneten İbrahim Güngör. Jülide Karakuş, Jülide Derya, Hürkan Ünal, Esra Tarhan oyuncu kadrosunda yer alıyorlar.

Tiyatro Terminal sezonu Attila İlhan anısına bir şiir dinletisiyle açtı. Geçen yıl Edip Cansever anısına düzenlenen edebiyatçılara saygı kuşağı anmaları Yalkın Kitabevi ile ortaklaşa olarak yıl boyu sürecek, bir sonraki etkinlik Melih Cevdet Anday anısına 28 Kasım tarihinde.

İletişim: 0507 02 983 02 - www.tiyatroterminal.com

Yeni Bir Tiyatro Müjdesi:

2014 yılı yeni bir tiyatronun kuruluşuna tanıklık edecek. Engin Hepileri’nin kurduğu Tiyatro.iN’in ilk projesi “Katil Joe” 8 Ocak’ta Kadıköy’ün yeni mekanı Moda Sahnesi’nde perde açmaya hazırlanıyor.

Pulitzer ödüllü Tracy Letts’in yazdığı, gerek ülkemizde, gerekse tüm dünyada baskın bir şekilde etkisini sürdüren popüler kültüre, anavatanından sert bir eleştiri niteliğindeki oyunu Mehmet Birkiye yönetiyor. Aslı Salaryan Cousens’in çevirdiği, ışık-dekor tasarımını Cem Yılmazer’in gerçekleştirdiği oyunun kostüm tasarımı Ebru Özaydın’ın, video tasarımı Barış Kaya’nın, grafik tasarımı Ayşegül Hepileri’nin imzasını taşıyor.

Sert ve kanlı bir kara komedi olan “Katil Joe”, paranın, televizyonun ve uyuşturucunun etkisinde paralize olmuş küçük insanların, traji-komik yaşam çırpınışlarının yansıtıldığı, aşkın ve sevginin başka boyutlarda yaşandığı, “ev’’ kavramının tartışıldığı, temiz ve parlak olanın içindeki pisliği gören çarpıcı bir başkaldırı. Oyunda Engin Hepileri, Öykü Karayel, Defne Halman, Taner Ölmez ve Mehmet Birkiye rol alıyor.
İletişim: katiljoe.com - t:@katiljoe - f:/katiljoe

Tiyatro Si’s “Ölüm Diyalogları”na Başladı

Bu kara komedi 19 ve 27 Kasım tarihinde Maya Sahnesi’'de izlenebilir.


Sibel Yıldırım Özer’in yazdığı, Ali Gökmen Altuğ’un sahneye koyduğu “Ölüm Diyalogları”, 2013 yılı başlarında kurulan Tiyatro Si’s yapımı bir oyun.

Ölüm Diyalogları, iki kadın ve bir adamın, bir ihanet üzerinden kendileriyle, birbirleriyle, yaşamla ve ölümle başlattıkları sorgulamayı ve bu varoluşçu sorgulama sırasında kim olduklarını, bundan sonra kim olacaklarını hesaplamaya çalıştıkları bir kara komedi. İki kadın sadece bir adamla hesaplaşmıyor, yaşamın getirdiklerine bireyin ne kadar etkili olduğunu ve kontrolün kimde olduğunu da sorguluyor. Dekor tasarımını Sinan Saraçoğlu’nun, kostüm tasarımını Gülçin Mutlu’nun yaptığı oyunda Sibel Taşçığoğlu, Sibel Yıldırım Özer ve Ufuk Aşar rol alıyor.

İletişim: 0530 880 65 31 - 0212 252 74 52
ve Cemre Buğra Ün 0534 379 26 88

EKİP’in yeni oyunu "Öğüt" 12, 13, 22, 23, 28 ve 29 Kasım’da, 20.30’da, ikincikat-istiklâl’de!


“Mutluluğumuzun sebebi nedir? Trajedimizin sebebi nedir? Kişi, arzuları için neler yapabilir? İnsan mutlu olmak istiyor, mutluluğu için çabalıyorsa eğer, ne oluyor, nasıl oluyor da yaşamımız en beklenmedik anlarda bir trajediye dönüşebiliyor?” sorularını irdeleyen EKİP Tiyatrosu’nun yeni oyunu “Öğüt”, Cem Uslu’nun yazıp yönettiği, yılın en iyi birkaç yapıtından biri olacağına kesin gözüyle baktığım bir oyun.

Dekorunu Ertürk Erkek ve Öner Serkan Şimşek’in, Kostümlerini Duygu Yetiş’in, özgün müziğini Doğa Ebrişim’in hazırladığı oyunun oyuncuları Sevil Akı, Kerem Atabeyoğlu, Engin Aydın, Erman Bağrı, Sema Mumcu ve İsmail Sağır.

İletişim: 0545 462 45 28 | 0212 292 32 47

Bilgi Sinema – Kasım Ayı Programıİstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema Kulübü aşağıdaki bildiri ile film gösterimlerini açıkladı:

“İstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema Kulübü olarak, bağımsız sinema salonlarının teker teker kapandığı, ana-akım sinemasının haricindeki, değerli olduğunu düşündüğümüz filmlerin şehrimizde gösterilecek sinema salonu bile bulamamasından dolayı, ortada bu filmleri gösterecek bir mekana ihtiyacın olduğuna inanıyoruz. Böylesi bir ihtiyacı, haftada bir gün de olsa giderebilmek adına, sinema perdesinde deneyimlenmesinin zaruri olduğunu düşündüğümüz filmlerin gösterimlerini, Bilgi Üniversitesi'nin Santral Kampüsü'nda gerçekleştireceğiz. Film gösterimleri aksi belirtilmediği takdirde ücretsiz ve herkese açık olacaktır.“

Kasım ayı programında, Michelangelo Frammartino'un “Le Quattro Volte”, Philippe Grandrieux'un “Un Lac”, Véréna Paravel ile Lucien Castaing-Taylor'ın “Leviathan”, kısa İngiliz belgesel filmi “Granton Trawler”, dokuz kısa bölümden oluşan “Autrement, la Molussie”, Ben Rivers’ın “Two Years At Sea ve “Slow Action”, Sharunas Bartas'ın şiirsel belgeseli “In Memory of the Day Passed By” ve uzun metrajlı filmi “Koridorius” yer alıyor.

Ayrıntılı bilgi: bilgisinema.com

Sergilerde Gezinti

Orhan Taylan’ın yeni sergisi Hobi Sanat Galerisi’nde 22 Kasım’a kadar sürecek.


Deniz Sağdıç’ın sergisi İş Sanat İzmir Galerisi 23 Kasım’a kadar izlenebilir.


Gizem Saka’nın yeni sergisi "Turkuvaz Rüya: Ege’ye Bir yolculuk"2005 yılından bu yana yapıtları New York, Chicago, Montreal, Boston ve İstanbul dahil 15 ı sergide yer alan ve Harvard Üniversitesi’nde de Sanat Pazarları dersleri vermekte olan Gizem Saka’nın “Turkuvaz Rüya: Ege’ye Bir yolculuk” konulu sergisi 1 Kasım-15 Aralık tarihleri arasında Boston Üniversitesi Thurman Center’da izlenebilir.