Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Özge Yılmaz | Venedik Bienali gündemi

Venedik Bienali gündemi

31 Ocak 2013 - 10:01 | Güney Afrikalı ödüllü yazar J.M. Coetzee, Belçikalı sanatçı Berlinde de Bruyckere'nin önerisiyle Venedik Bienali Belçika pavyonunun küratörlüğünü kabul etti.
Venedik Bienali Haziran ayında açılacak da olsa, sızan haberler şimdiden sanat gündemini belirliyor. Bu hafta en çok Belçika, Irak ve Filistin’in Bienal haberleri konuşuldu55. Venedik Bienali’nin 1 Haziran - 24 Kasım tarihlerinde sanat gündeminin ana konularından biri olacağı kesin. Hatta şimdiden konuşulmaya başlandı bile. Massimiliano Gioni küratörlüğünde düzenlenen Bienal’in Türkiye pavyonunda, Emre Baykal küratörlüğünde Ali Kazma’nın solo sergisinin yer alacağını biliyoruz. Bienalin şimdiden gündem yaratan haberlerine baktığımızdaysa, ilk sırada Coetzee’nin Belçika pavyonunun küratörlüğünü üstlenmesinin yer aldığını görüyoruz.

2003 yılında Nobel edebiyat ödülünün sahibi olan yazar John Maxwell Coetzee’nin Belçika pavyonunun küratörlüğü yapacağı geçtiğimiz hafta duyuruldu. Güney Afrikalı yazara küratörlük teklifi, pavyonda işleri yer alacak olan sanatçı Berlinde De Bruyckere’den gitmiş. Venedik Bienali’ndeki bu sergi Bruyckere ve Coetzee’nin ilk işbirliği de olmayacak. İkili, metinleri aynı zamanda bir hayvan hakları aktivisti olan Coetzee’ye, görselleri ise yaralı insan ve hayvan heykelleriyle tanınan Bruyckere’ye ait olan “Allen vlees” (Tamamen et) adlı kitap projesini de henüz tamamladı.

Venedik Bienali’nden gelen haberlerin önemli bir bölümü de Orta Doğu ile ilgili. Venedik’e ilk kez 2011 yılında giden Irak, ikinci kez bienalde yer alıyor. Birmingham, İngiltere’de yer alan Ikon Gallery’nin direktörü Jonathan Watkins, Irak pavyonunun küratörlüğünü üstleniyor. Watkins’in bir grup sergisine yer vereceğini biliyoruz. galleristny.com’a göre Watkins ve pavyonun organizasyonunu üstlenen RUYA Federasyonu’nun başkanı Tamara Chalabi, sanatçı seçimleri için Bağdat, Babil ve Kuzey Irak’da araştırmalar yapmaktaymış.

Filistinli sanatçılar Bashir Makhoul ve Aissa Deebi'nin "Otherwise Occupied" (Başka hâlde işgal edilmiş) projesi, Venedik Bienali'ne paralel olarak sergilenecek.


Venedik Bienali’nin resmi katılımcısı olamasa da, sergisini bir paralel etkinlik olarak düzenleyecek olan Filistin ise, Bashir Makhoul ve Aissa Deebi’nin “Otherwise Occupied” (Başka hâlde işgal edilmiş) adlı projesine yer verecek. İngiltere ve Amerika’ya göç etmiş olsalar da kendilerini Filistinli olarak gördüklerini söyleyen Makhoul ve Deebi’nin, Filistin’in jeopolitik kimliğine odaklanan bir sergi oluşturacakları biliniyor. Fislitin resmi katılımcılar arasında olmasa da, “Otherwise Occupied” Venedik’in en dikkat çekici sergilerinden biri olacağa benzer.