Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Özge Yılmaz | Şükran Moral Victoria and Albert Museum’da!

Şükran Moral Victoria and Albert Museum’da!

08 Kasım 2012 - 07:11
Şükran Moral, kaçak göçmenleri konu ettiği çalışması “Despair” ile Victoria and Albert Museum’un yeni sergisi 'Light from the Middle East: New Photography'deİngiltere’nin en önemli müzelerinden Victoria and Albert Museum, 13 Kasım’da açılacak olan yeni sergisi “Light from the Middle East: New Photography” (Orta Doğu’dan ışık: Yeni Fotoğraf) ile Orta Doğu’nun fotoğraf sanatına ışık tutuyor. Sergiye Türkiye’den katılan tek sanatçı ise Şükran Moral. Victoria and Albert Museum, Şükran Moral’ın “Despair” adlı işini 2010 yılında koleksiyonuna eklemişti. 2003 tarihli bu iş, aslında çok katmanlı bir proje. Bir performans, video ve fotoğraflardan oluşan “Despair”in fotoğraflarından biri, koleksiyona dahil edilmesinden iki yıl sonra izleyiciyle buluşuyor.

Şükran Moral, çalışmalarının büyük bölümünde travestiler, göçmen işçiler, hayat kadınları gibi toplumun ezilmekte olan / sömürülen kesimlerine değiniyor. “Despair” de kaçak göçmenler hakkında bir iş. Bilinmeyen bir denizde, ufacık bir kayığa doluşmuş olarak gördüğümüz bu umutsuz göçmenlerin siyah-beyaz fotoğrafına renkli bülbüller kondurmuş sanatçı. Derin bir kederin içindeki umudu simgeliyor bülbüller.

Şükran Moral.
“Light from the Middle East: New Photography” hakkında bilgi almak için görüştüğüm Şükran Moral, göçmenliği “son yüzyılın dramı” olarak tanımlıyor. 80’li yıllarda bir burs ya da davetle değil, bir göçmen olarak İtalya’ya giden ve hâlâ yaşamının bir bölümünü orada sürdüren Moral, işinin otobiyografik bir yönü olduğunu da ekliyor. Kendisini de bu işteki kaçak göçmenlerden biri olarak gören Şükran Moral, kaçak göçmenleri “Avrupa’nın yeni esirleri” olarak tanımlıyor.

Orta Doğu’nun önemli sanatçılarının 90’dan fazla işini bir araya getiren “Light from the Middle East: New Photography”, bölgenin güncel dinamiklerini de gözler önüne seren bir sergi. Orta Doğulu sanatçıların fotoğrafın olanaklarından nasıl yararlandığını araştıran bu çalışma, birçok farklı yaklaşımı bir araya getirmiş. Victoria and Albert Museum’da 13 Kasım’da açılacak olan sergi, 7 Nisan 2013’e dek ziyarete açık olacak.