Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Özge Yılmaz | Dizilerde yeni trend: Sanat dünyası

Dizilerde yeni trend: Sanat dünyası

20 Aralık 2012 - 07:12 | ABD'de Bravo kanalında yayınlanan "Gallery Girls", sanat dünyasında tutunmaya çalışan kadınları anlatan bir reality show.
Sanatın önlenemez yükselişi, Amerikan dizilerini de etkiledi. Bravo’nun "Gallery Girls"ü sona erdi derken şimdi de gündemde E!’nin yeni dizisi "Gallerina" varSanatın tüm dünyada gittikçe yükselen bir alan olması, televizyon dizilerini de etkiledi. Amerikan televizyon kanalı Bravo, Ağustos’ta izleyicilerine sunduğu "Gallery Girls" adlı yeni reality show’unda 20’li yaşlarını süren, dizide de dile getirildiği gibi gibi "Sex and the City" izleyerek büyüyen, Carrie gibi giyinmek ve Charlotte gibi bir galeride çalışmak isteyen ama aynı zamanda da bibirinden çok farklı yedi New York’lu kadının, sanat dünyasında bir kariyer çizme çabalarını anlatıyordu. Lena Dunham’ın "Girls"ünün başarısının hemen ardından yayına giren "Gallery Girls", içerik olarak da "Girls"ün sadece sanat dünyasına indirgenmiş hâli olarak düşünülebilir.

İlk sezonu Ekim ayında sona eren "Gallery Girls", sadece galeri çalışanlarını değil, koleksiyoner, sanatçı, küratör, sanat danışmanı gibi sanat ve tasarım dünyasının farklı aktörlerini de ele alarak bu ışıltılı dünyanın bilinmeyen yüzünün altını çizmiş oldu. Plato olarak kendine New York’un havalı sanat dünyasını seçen bu dizi, aslında izleyicisine “sanat”la “sanat dünyası”nın nasıl da bambaşka şeyler olduğunu gösterdi. Tabiri caizse işin kirli yüzünü gözler önüne seren dizi, bitmek bilmeyen stajları, talepkar patronları, birbirinin kuyusunu kazan iş arkadaşlarını ve işin diğer tatsız yönlerini de ele aldı. Gallery Girls’ü takip eden galerici arkadaşlarımdan Amira Akbıyıkoğlu da dizi için “Gallery Girls aslında sanat ile alakalı olmaktan çok ego ve yeni dünyanın önem verdiği sermaye çeşitleri üzerine bir dizi. Networking ve sosyal kapital gibi,” yorumunu getiriyor.

Bu görüşe katılmamak elde değil. Zira "Gallery Girls"ü izlerken eserler ya da kavramlar değil, Liz’in önemli bir koleksiyoner olan babasının adından faydalandığı ya da Angela’nın hayatının en önemli kararını verdiğini söyleyerek bir Givenchy çanta aldıktan sonra artık bir yetişkin gibi hissettiği sahneler karşınızda akıp gidiyor. Televizyon ve sanat camialarında "Gallery Girls"ün ikinci sezonunun gelip gelmeyeceği konuşulurken, yeni bir atak da E! kanalından geldi. hyperallergic.com’un haberine göre, E!, kısa süre içinde "Gallerina" adlı yeni bir diziyi yayına alıyor. Reality show formatındaki "Gallery Girls"ün aksine, kurmaca bir dizi olan "Gallerina"nın senaryosu, Los Angeles’ta yer alan Bettencourt Gallery’de galeri asistanı olarak çalışan bir genç kadının etrafında gelişiyormuş. Gerek Los Angeles’ın sanat dünyası içinde kendine başarılı bir kariyer çizmeye çalışan kahramanımızın maceralarını, gerekse dizi sektörünün sanat dünyasına dair yeni hamlelerini merakla bekliyoruz.