Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Ebru Demetgül | Sevgili Emerald
05 Kasım 2012 - 07:11
Natasha Caruana'nın fotoğraflarına bakarken adama dair, duruma dair ipuçları yakalamanın yanında bir de röntgenci oluyorsunuzSevgili Emerald,

EA’m yüzünden senden tavsiye alacağımı hiç düşünmemiştim.

Her zamanki gibi bir cuma akşamımızı birlikte yemek yiyerek geçiriyorduk (cidden yemek yiyoruz, hem de bir restoranda). Ve EA, iş etiğinden haberi olmayan, son derece rahatsız edici bir iş arkadaşından bahsetmeye başladı. Bu iş arkadaşının ne kadar lanet, berbat bir insan olduğunu anlattığı her dakika biraz daha köpürüyordu. Tiradının sonunda şöyle bir cümle çıktı ağzından: “Hayatta en nefret ettiğim şey yalancılardır!”

Emerald, yemeğimi bitiremedim… Şu an bile yüzüne bakamıyorum ve o durmadan soruyor; “Bir şey mi var? Ne oldu?”

Ona ne söyleyeceğim şimdi?

İmza, Boğulmuş


***

Sevgili Boğulmuş,

Bu mektubunun üzerinden biraz zaman geçmiştir, ben cevap yazana kadar. Ona nasıl karşılık verdiğini çok merak ediyorum. Bana hikayenin devamını mutlaka yaz.

Şimdi benden bir hikaye dinleyeceksin. EA ve ben ahlak üzerine tartışıyorduk. EA’mın EDİ dışında doğruya ve yanlışa dair oldukça duyarlı bir dünyası vardır. İnanışları ve hareketleri dengelidir, sağduyuludur. Ona şöyle sordum; “En temel ahlaki kuralın nedir? Herkesin uyması gerektiğini düşündüğün bir prensip mesela.”

Cevap: Sana nasıl davranılmasını istiyorsan sen de başkalarına öyle davran.

Az daha boğulacaktım ve o sırada senin gibi yemek yemiyordum bile. Sakince cevap verdim:

- Hımm. O halde gelecekteki eşime biz evliyken başka biriyle birlikte olmasının tamamen OK! olduğunu söylemeliyim.

- Konuyu kişisel bir hale mi getirmeye çalışıyorsun ??!

- Hayır, aptal! Eğer kişisel olmasını isteseydim, biz şu an burada otururken karının herhangi biriyle birlikte olmasının OK! olduğunu söylüyorsun derdim, değil mi?!

Onunla gerçekçi konuş, aklından ne geçiyorsa söyle. Neden onu kendi düşüncelerinden koruyasın? Erkekler ‘dürüstlük’ kelimesini bulamıyorlar sözlükte. Ona hecele bu kelimeyi.

Sevgiler, Emerald


(Kısaltmalar: EA: Evli Adam, EDİ: Evlilik dışı İlişki.)

Bu mektuplaşma http://gloryb.com sitesinin soru cevap bölümünden. Bu site evlilik dışı ilişki yaşayanların toplandığı, hikayelerini paylaştıkları, Emerald’a danıştıkları bir platform. Emerald hem bir Güzin Abla hem de aynı dertten muzdarip.

Natasha Caruana'nın "The Married Man" (Evli Adam) serisinden.


Burada anlatılan hayat hikayeleri karşısında ne hissedeceğinizi şaşırabilirsiniz. Aynı anda hem yargılayıp hem acımak hem kızmak hem üzülmek mümkün. 10 yıldır sevgilisinin eşinden boşanmasını bekleyen kadınlardan, adamı bütün mahalleye rezil edip şehri terkedenlere; intihara kalkışanlardan, bütün hayatını altüst edenlere veya tam tersi mutlu sona ulaşanlara kadar çeşit çeşit hikaye mevcut. EA sözlüğü diye bir bölüm de var içeride:

Cümle: Seninle birlikteyken o kadar ‘özgür’ ve ‘güvende’ hissediyorum ki…
Meali: Ne istersem onu yapmama izin veriyorsun. Karım böyle değil.

Bu siteyi Natasha Caruana’nın “The Other Woman” ve “The Married Man” serileri vasıtasıyla buldum. Caruana’nın web sitesinde bu iki seriye dair ‘kaynakça’ diyebileceğimiz bir bölüm var ve burada sanatçıya ilham veren birçok şeyi (makale, film, kitap, web site) bulabiliyorsunuz. Bir sanatçının bu detayları paylaşması çok güzel ve aynı zamanda yakınlaştırıcı. Caruana aşk, sevgi, evlilik, ve boşanma üzerine üretiyor ve kendini de işin içine katıyor.

Natasha Caruana'nın "The Other Woman" (Diğer Kadın) serisi, evli erkeklerle ilişki yaşayan kadınların hikayelerini yansıtıyor.


“The Other Woman” serisi isminden de anlaşılacağı gibi evli bir adamla ilişki yaşayan kadınları konu alıyor. Kendisinin de böyle bir deneyim yaşadığını itiraf eden Caruana, internetten ilan vererek bu gizli ve rahatsız hayat şeklini yaşayanlarla bir araya gelmiş, hikayeleriyle uyumlu mizansenler içerisinde görüntülemiş onları. Buna paralel “The Married Man” serisi ise Caruana’nın 80 evli adamla 12 ay içerisinde gerçekleştirdiği buluşmalarda çektiği gizli fotoğraflardan oluşuyor. Bu adamları nereden buluyor derseniz yine internet yardımıyla diyebilirim. Yemek sonrası kamerasını alıp kaçıyor ve biriktirdiği bu albümle bizi de suçuna ortak ediyor. Fotoğraflara bakarken adama dair, duruma dair ipuçları yakalamanın yanında bir de röntgenci oluyorsunuz.

Natasha Caruana 1983 doğumlu, başarılı bir İngiliz fotoğrafçı. National Magazine Awards, Royal Photographic Society, British Journal of Photography, Humble Arts Foundation gibi kuruluşlar tarafından ödüllendirilmiş ve İngiliz fotoğrafçılar arasında öne çıktığı kabul edilmiş. Amerika, Polonya, Almanya, Suudi Arabistan dahil olmak üzere birçok ülkede belgesel ve deneyimi birleştiren çarpıcı çalışmaları sergilenmekte.