Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Milliyet Kitap » » Okuyan Türkiye için Hediyeniz Kitap Olsun
Nisan 2022

Okuyan Türkiye için Hediyeniz Kitap Olsun

KİTAP EN DEĞERLİ HEDİYE

"Okuyan Türkiye için Herkese Her Yerde Kitap' sloganıyla yola çıkan Herkese Kitap Vakfı öncülüğünde her yıl nisan ayının üçüncü haftası Kitap Hediye Günü kutlanıyor. Bu yil 17 Nisan'da Miniatürk'te kutlanan bu günde insanlar birbirlerine kitap hediye etti, kitaba ulaşma şansı olmayanlara kitaplar gönderdi. Milliyet Kitap eki olarak biz bu tarihi yakalayamasak da Kitap Hediye Gününün ortaya çıkmasına vesile olan Herkese Kitap Vakfi'nin Kurucu Genel Başkanı Bülent Şenver ile etkinliği ve vakfın çalışmalarını konuştuk.

 

ILGAZ GÖKIRMAKLI

 

Türkiye'de kitap okumayı sevdirmek, yaygınlaştırmak ve ihtiyaç sahipleri ne kitap iletmek amacıyla "Okuyan Türkiye için Herkese Her Yerde Kitap" slo ganıyla çalışmalar yapan Herkese Kitap Vakfı, bu yıl bir kere daha 17 Nisan'da Kitap Hediye Günü'nü kutladı. Herkese Kitap Vakfı, Istanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. ve Yayıncılar Birliği'nin 17 Ni san'da Istanbul Miniatürk'te düzenlediği kutlamalar kapsamında Miniatürk içinde bulunan Kitap Ağacı'na asılmış kitaplari çocuklara hediye edildi. Çeşitli alışveriş merkezlerinde Kitap Hediye Günü'ne özgü etkinlikler yapıldı. Kitabevleri but özel günde kitap dostları için özel sürpriz ler hazırladı. Vakıf, bu özel organizasyonla bir kere daha herkesin birbirine kitap he diye etmesine öncü oldu.

Herkese Kitap Vakfı Kurucu Genel Baş kanı Bülent Şenver, 2016'dan beri kutla- nan Kitap Hediye Günü'nü insanlara kitap. hediye etmeyi hatırlatmak için organize ettiklerini belirtiyor ve ekliyor: "Kitap en değerli hediyedir. Alanı ve vereni mutlu eder."

Çocuklara kitap hediye etme alışkanlığı konusunda yapılan bir araştırmaya göre, 80 ülke arasında Türkiye'nin 140'ıncı sırada yer aldığını belirten Şenver, Türkiye'de kitap hediye etme alışkanlığının yeteri kadar yaygın olmadığı vurguluyor.Şenver ayrıca, nisan ayının üçüncü pazar gününde kutlanan Kitap Hediye Günü ile herkesin birbirine kitap hediye etmesini ve bunun bir alışkanlığa dönüşmesini umduğunu söylüyor.

 

Yazının devamını Turkcell Dergilik uygulamasından okuyabilirsiniz.