Milliyet Sanat
Milliyet Sanat » Haberler » Diğer » Yönetmen Yalçın Yelence hayatını kaybetti

Yönetmen Yalçın Yelence hayatını kaybetti

Yönetmen Yalçın Yelence hayatını kaybetti21 Ocak 2023 - 12:01
'Bizimkiler' ve 'Perihan Abla' dizilerinin yönetmeni Yalçın Yelence 69 yaşında hayatını kaybetti.
İSTANBUL DHA
 
Usta yönetmen Yalçın Yelence, geçtiğimiz günlerde rahatsızlanmış ve Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi’nde yoğun bakımda tedavi altına alınmıştı. Yoğun bakımda uyutulduğu öğrenilen Yelence, dün hayatını kaybetti. Yelence’nin cenazesinin bugün Kartal Soğanlı Safa Camii’nden kaldırılacağı öğrenildi.
 
Ankara’da 1954’te doğan Yelence, 1976’da Ankara Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu Radyo Televizyon bölümünden mezun oldu. Usta yönetmen, 1977’den 1983’e kadar radyo skeçleri yazdı.
 
TRT’nin ilk dış yapımı olan, “Bay Alkolü Takdimimdir” dizisinin senaryo yazarı olan Yelence, “Perihan Abla”, “Bizimkiler”, “Yarı Şaka Yarı Ciddi” ve “Yazlıkçılar” gibi pek çok unutulmaz televizyon yapımına yönetmen, öykü ve senaryo yazarı olarak imza attı. Yelence, “Kars’ın Solan Rengi: Molokanlar” belgeseli ile, 9. Altın Safran Belgesel Film Yarışması’nda profesyonel dalda birincilik ödülü kazandı.
 
Yelence’nin yönettiği yapımlar arasında “Babba”, “Memleket Hikayeleri: Eminem”, “Memleket Hikayeleri: Tabancanın Sapını Gülle Donatacağım”, “Operasyon Cennet”, “Mavi Kolye”, “Aşk Meydan Savaşı”, “Kibar Ana”, “Mihriban”, “Duruşma”, “Oğlum Adam Olacak” adlı dizi ve filmler de yer alıyor.