Milliyet Sanat
Milliyet Sanat » Haberler » Diğer » Venedik Bienali’nde ‘Altın Aslan’ sürprizi

Venedik Bienali’nde ‘Altın Aslan’ sürprizi

Venedik Bienali’nde  ‘Altın Aslan’ sürprizi25 Nisan 2022 - 10:04
İngiliz sanatçı Sonia Boyce, video, kolaj, müzik ve heykeli bir araya getirdiği “Feeling Her Way” adlı çalışmasıyla Venedik Bienali’nde büyük ödül olan Altın Aslan’ın sahibi oldu.

Birleşik Krallık’ı temsil eden sanatçı bienal tarihinde bu ödülü kazanan ilk siyahi kadın sanatçı oldu. Boyce’un çalışmaları, sesleriyle doğaçlama yapan beş siyah kadın müzisyenin videolarını içeriyor. British Council’e göre, İngiliz pavyonunun odaları, bazen uyumlu, bazen çatışan, özgürlük, güç ve kırılganlık duygularını somutlaştıran seslerle dolu. The Guardian’ın haberine göre, bienalin beş kişilik jürisi, Boyce’u “uzaktan bir koro şeklinde sesler arasında ilişkiler yarattığı” gerekçesiyle ödüle değer gördüğünü açıkladı.

 

Özgürlük neydi?

 

Jüri sanatçının yerleştirmesi hakkında “Sonia Boyce, diğer siyah kadınlarla iş birliği içinde çok sayıda sessizleştirilmiş hikâyeyi ortaya çıkarıyor” ifadesini kullandı. Törenden sonra Artnet News’e konuşan Boyce ise performansların basit bir sorudan doğduğunu söyledi: “Bir kadın olarak, siyah bir insan olarak özgürlük nasıl bir duygu? Özgürlüğü nasıl hayal edebilirsin?” Boyce’un projesi bir stüdyo kayıt oturumunda yer alan müzisyenler Jacqui Dankworth, Poppy Ajudha, Sofia Jernberg, Tanita Tikaram ve besteci Errollyn Wallen’ı içeriyor. Bienal’e ilk kez 2015 yılında katılan Boyce, küratör Okwui Enwezor’un sergisinin bir parçasıydı. Boyce, ödül konuşmasında, kendisini cesaretlendiren küratöre teşekkür etti. Altın Aslan’ın son İngiliz kazananı 1993’te Richard Hamilton olmuştu.