Milliyet Sanat
Milliyet Sanat » Haberler » Diğer » La Bayadere balesinin prömiyeri AKM'de yapıldı

La Bayadere balesinin prömiyeri AKM'de yapıldı

La Bayadere balesinin prömiyeri AKM'de yapıldı16 Ocak 2023 - 11:01
İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB), önemli eserlerden biri olan La Bayadère'i dün akşam Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) bale severlerle buluşturdu. Finalde seyirciler dakikalarca ayakta alkışladı.
İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nin 2008'de AKM tadilata girmeden önce sahneye koyduğu son bale eseri olan La Bayadère, dün akşam AKM'de gerçekleştirilen prömiyerle sanatseverlerle buluştu. Konusu Hindistan'da geçen La Bayadère sanatseverlerden yoğun ilgi gördü. Aşk ve entrika yüklü sihirli atmosferiyle ilgi çeken eserin koreografisi Marius Petipa, müziği ise Ludwig Minkus'a ait. Çağdaş eleştirmenler tarafından en büyük başyapıtlardan biri olarak değerlendirilen 3 perdelik eser izleyenleri hayran bıraktı.
 
Ayşem Sunal Savaşkurt'un sahneye koyduğu balenin dekorlarını Efter Tunç, kostümlerini Gülden Sayıl, ışığını ise Önder Arık hazırladı. Nikiya' yı Berfu Elmas'ın, Solor' u Çağatay Özmen'in, Gamzatti'yi Büşra Ay'ın, Altın İdol'ü Can Bezirganoğlu'nun, Yüce Brahman'ı M.K. Onur Tunay'ın, Rajah'yı Alkış Peker'in yorumladığı eser izleyiciler tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı.
 
 
 OCAK VE ŞUBAT AYINDA GÖSTERİLER DEVAM EDECEK
 
Prömiyeri yapılan La Bayadère, 18, 21, 25, 28, 31 Ocak ve Şubat ayında sanatseverlerle buluşmaya devam edecek.
 
 
 ESERİN KONUSU
 
Yüce Brahman, rahipler ve tapınak dansçıları Hindistan'da Kutsal Ateş Ayini düzenlemektedir. Tapınak dansçılarının en güzeli olan Nikiya, baş tapınak dansçısı olarak onurlandırılmıştır. Yüce Brahman, Nikiya'ya aşkını ilan eder, ancak Nikiya onu reddeder ve gece vakti asil savaşçı Solor ile gizlice buluşur. Birlikte dans ederler ve Kutsal Ateş üzerine birbirlerine sonsuz aşk sözü verirler. Kıskanç Yüce Brahman durumu anlayınca, Solor'u öldürmeye ant içer.
 
Rajah, Solor'un cesaretini ödüllendirmek ister ve kızı Gamzatti ile evlenmesine hükmeder. Gamzatti, Solor'un portresini görür görmez ona aşık olur ve tanıştıklarında Solor da onun güzelliğinden oldukça etkilenir. Nikiya'ya sonsuz aşk yemini etmesine rağmen, Rajah'nın isteğine karşı gelemez ve Gamzatti ile evlenmeye karar verir. Yüce Brahman, Rajah'nın Solor'u ortadan kaldıracağını umarak, ona Nikiya ve Solor'un arasındaki gizli aşktan bahseder. Oysa Rajah, Nikiya'yı öldürmeye karar verir. Bu diyaloğa kulak misafiri olan Gamzatti, Nikiya'yı odasına çağırarak, Solor'dan vazgeçmesi için ona rüşvet vermeyi dener. Gamzatti'yi reddeden Nikiya, çılgına dönerek onu öldürmeye kalkışır. Ardından Nikiya kaçar ve Gamzatti onu yok etmeye yemin eder.
 
 
Solor ve Gamzatti'nin nişanında Nikiya'ya dans etmesi emredilir. Gamzatti ona hediye olarak bir sepet çiçek gönderir. Nikiya çiçeklerin Solor'dan geldiğini düşünür. Oysa çiçek sepetinde zehirli bir yılan gizlidir. Yılan, Nikiya'yı sokar; Nikiya ona sunulan panzehri almak istemez ve ölür.
 
Solor odasında yapayalnızdır. Nikiya'nın ölümünden duyduğu üzüntüye tamamen teslim olmuştur. Acısını dindirmek için afyon çeker ve gördüğü halüsinasyonlar onu Gölgelerin Krallığı'na sürükler. Burada Nikiya'nın görüntüsü, aşklarından kalan anılar gözlerinin önünden gitmez ve Solor kendi yaşamına son verir. Böylelikle Nikiya ve Solor sonsuz aşkta birleşirler.
 
Etiketler: La Bayadere  bale  akm