Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Sevin Okyay | Noomi Rapace uğruna

Noomi Rapace uğruna

27 Nisan 2013 - 12:04 | Colin Farrell ve Noomi Rapace, "İntikam Benim / Dead Man Down"ın başrollerinde.
"İntikam Benim / Dead Man Down" filmine öncelikle İsveçli başarılı aktris Rapace uğruna gitmiş olsak da, son derece başarılı bir suç filmi ile karşılaşıyoruz...
Yanlış anlaşılmasın, Cuma günü gösterime giren “Dead Man Down / İntikam Benim”i küçümsemeye çalışmıyorum. Tam tersine, çok memnun kaldım. Ama itiraf edeyim ki filme esas gidiş nedenim, David Fincher’in “The Girl with the Dragon Tattoo / Ejderha Dövmeli Kız”ın Amerikan versiyonunda oynatmayıp yerine kıymetli oyuncusu Rooney Mara’yı tercih ettiği Noomi Rapace’nin seçkin varlığıydı. Şahsen, Lisbeth Salander’in son yıllarda polisiyede yaratılmış en başarılı kadın karakter olduğunu, Rapace’nin de karakteri beyazperdeye büyük bir sadakat ve başarıyla aktardığını düşünüyorum.

İkinci nedenim de filmi, Stieg Larsson’un üçlemesinden yapılan bu ilk filmin çok beğendiğim yönetmeni Niels Arden Oplev'in yönetmiş olması. Oplev’in ayrıntılarını, tasarımını, kamera açılarını seviyorum. Karakterlerini de öksüz, iki boyutlu, altı boş halde bırakmıyor.

Burada da öyle olmuş. Victor (Colin Farrell) bir konut çetesinin içine sızmış bir eleman. Kaybettiklerinin intikamını almak için başında Alphonse’un (Terrence Howard) bulunduğu çeteyi ve onların işbirliği yaptıkları, İlir (James Biberi) reisliğindeki Arnavut tetikçileri yok etmek istiyor. Ancak planına, karşı dairede oturan ve sürekli onu gözleyen, araba kazasında yüzü mahvolmuş bir kız, Beatrice de (Noomi Rapace) dahil oluyor. Annesiyle (İsabelle Hupert) yaşayan Beatrice’in amacı, içkili araba kullanırken ona çarpan sürücüden intikam almak. Elinde de Victor’un birini öldürdüğünü gösteren bir video kaydı var. Victor için ikinci tehlike ise dedektiflik dürtüsüne kapılan çete elemanı Darcy (Dominic Cooper).

“Dead Man Down”, eski Fransız suç filmlerine benziyor. Hani genç yıllarında Alain Delon’un oynadığı cinsten... Dramatik yönden sağlam, karakterleri iyi çizilmiş, iyi oynanmış bir film. Oplev, janra sinematik değerler katmasını biliyor. “Dead Man Down”, görsel olarak da dikkat çekici bir film. Senaryo, yapımcı J.H. Wyman’a (Fringe) ait. Colin Farrell’e gelince, doğrusu bir zamanlar onu ciddiye almadığıma inanmakta güçlük çekiyorum. Victor ile Beatrice’in ilişkilerinin inanılır oluşunda onun da Rapace kadar payı var.