Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Seçkin Selvi | Sezona başlarken atölye çalışmaları

Sezona başlarken atölye çalışmaları

24 Ağustos 2013 - 11:08
Yiğit Sertdemir’le 3 dönem sürecek olan“Oyun Yaz(ama)ma Atölyesi” 8 Eylül’de Kumbaracı50’de!Yazdığı, yönettiği ve rol aldığı oyunlarla çeşitli ödüller kazanan günümüzün üretken oyun yazarlarından Yiğit Sertdemir’in yürütücülüğünde gerçekleşecek olan atölye, üç dönemden oluşuyor. 8 Eylül’de başlayıp 8 hafta sürecek ilk bölüm “Kafa Açma” başlığında. İlk dönem; önyargılardan kurtulma, yazmanın önündeki engellerin keşfi ve çözüm yolları, yazmayla tanışma, temel kavramları edinme konularıyla katılımcılar için başlangıç niteliğinde olacak.

İkinci dönem “Kafayı Toplama”, 24 Kasım’da başlayıp yine 8 haftalık bir süreyi kapsayacak. Bu bölüm de; kavramları derinleştirme, yazma yolculuğuna çıkma, seçilmiş bir oyunun incelenmesi, yazma egzersizleri, korkularla vedalaşma başlıklarıyla yürütülecek.

2 Şubat 2014’te başlayacak olan “Kafaya Kafaya Verme” adlı son bölümde ise, katılımcıların yazmaya karar verdikleri konu üzerine sistematik bir şekilde birebir çalışarak oyun yazmaları sağlanacak.

Pazar günleri 11:00-14:00 saatleri arasında Kumbaracı50 stüdyosunda, en fazla 12 katılımcıyla gerçekleştirilecek olan atölye çalışmaları 23 Mart’ta sona erecek. Son başvuru tarihi 3 Eylül 2013. Başvuru koşulları ve detaylı bilgi için aşağıdaki adreslere başvurulabilir.

http://kumbaraci50.com/yigit-sertdemirle-oyun-yazamama-atolyesi

gulhan@altidansonra.com / 532 255 55 80

“Oyuncu Tayfası”ndan Tiyatro ve Sinema Eğitimleri

Her yıl geliştirdiği çalışmalarıyla Belediye Tiyatroları arasında ayrı bir yere sahip olan “Oyuncu Tayfası” ve tayfanın mutfağı genç ekip “Atölye Tayfası” bulunduğu Bahçelievler semti ve çevresinde kültür elçiliği görevini üstlenmeye devam ediyor.

Ekip her yıl “Yetişkinlere, Gençlere ve Çocuklara Yönelik Tiyatro Eğitimi” ve “Sinema Eğitimi” veriyor. Oyuncu Tayfası'nın önemli faaliyet alanlarından biri olan tiyatro ve sinema eğitimleri Milli Eğitim Bakanlığı denetiminde gerçekleşiyor ve 9 ay sonunda başarılı olan öğrencilere oyunculuk ve sinema sertifikası veriliyorr. Ayrıca tiyatro ve sinema kurslarında başarılı olan arkadaşlar Atölye Tayfası’nda kendilerine yer bulabiliyorlar.

Bu yılın kurs kayıtları; 19 Ağustos’ta başlayacak olup kayıtlar 16 Eylül’e kadar sürecek. Ayrıntılı bilgi için:

bilgi@oyuncutayfasi.org
www.oyuncutayfasi.com.tr

Yeni Bir Brecht Kitabı

Amerika’nın en önemli Marksist eleştirmenlerinden Fredric Jameson’un “Brecht ve Yöntem” adlı incelemesi Habitus Kitap tarafından yayınlandı.