Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Yazarlar » Seçkin Selvi | Kadıköy Yakasından Haberler

Kadıköy Yakasından Haberler

07 Eylül 2013 - 07:09
Oyun Atölyesi Sezonu Üç Oyunla AçıyorOyun Atölyesi geçen yıl sahnelediği “Testosteron (2012-2013)” adlı oyunu bu sezona da aktarıyor. Andrzej Saramonowicz’in yazdığı, Neşe Taluy Yüce’nin çevirdiği ve Celal Kadri Kınoğlu’nun yönettiği, müziğini Serdar Donduran’ın yaptığı oyunda Orhan Aydın, Ruhi Sarı, Emre Altuğ, Gürkan Uygun, Bülent Şakrak, Gökçer Genç ve Gökhan Yıkılkan rol alıyor.

Oyun Atölyesi’nin iki yeni oyunu ise “Nehir” ve “Kim Korkar Hain Kurttan”. “Mojoé ve “Jerusdalem” gibi oyunlarıyla çeşitli ödüller almış olan İngiliz oyun yazarı ve film yönetmeni Jez Butterworth’un oyunu “Nehir”, nehir kıyısındaki ıssız bir kulübede geçiyor. Kulübeye genellikle alabalık tutmaya gelen erkek, her yeni tanıştığı kadını da buraya getirme alışkanlığında. Ne var ki, bu son gelişinde işler tasarladığı gibi gitmiyor.Hira Tekindor’un çevirdiği, Haluk Bilginer’in yönettiği oyunun sahne tasarımı Gamze Kuş, müziği ise Tolga Çebi imzasını taşıyor. Bu çarpıcı oyunun başarılı olacağı sinyalini şimdiden veren kadrosunda Haluk Bilginer, Ayça Bingöl ve Canan Ergüder’i izleyeceğiz.

Topluluğun ikinci yeni oyunu Türk tiyatro ve sinema seyircilerinin aşina olduğu Edward Albee’nin “Kim Korkar Hain Kurttan” adlı yapıtı. Orta yaşın son basamaklarındaki bir profesör ve alkolik karısı ile evlerine gelen genç bir çiftin arasında geçen bu oyunda, herkesin sırlarını ve eteğindeki taşları döktüğü gergin bir gece yansıtılır.

Hira Tekindor’un ilk yönetmenlik deneyimini yaptığı oyunda annesi Zerrin Tekindor oynuyor.


Asude Zeybekoğlu'nun çevirisiyle sahnelenen oyunun sahne tasarımını Ali Cem Köroğlu, müziklerini Enes Kuzu, koregorafisini Yasemin Erkan yapıyor.Hira Tekindor’un yönettiği oyunda Zerrin Tekindor, Tardu Flordun, Şükrü Özyıldız ve Nilperi Şahinkaya rol alıyor.


Tiyatro Ak'la Kara'da Yeni Sezon

Tiyatro Ak’la Kara’nın iddialı yeni oyunu ünlü Cyrano de Bergerac


Tiyatro Ak'la Kara, 3.sezonuna yepyeni üç oyunla hazırlanıyor. Tiyatro Ak'la Kara, Agatha Christie'yle başlayıp, Sherlock Holmes'ün Türkiye'de ilk kez sahnelendiği polisiye kuşağa yeni sezonda bir Türk yazarla devam edecek. Polisiye romanlarıyla okuyucunun yakından takip ettiği Ahmet Ümit'in oyunlaştırdığı tek hikayesi olan “Aşk Köpekliktir” 5 Ekim’de Dünya prömiyerini Tiyatro Ak'la Kara’da yapacak. Savaş Özdural'ın yönettiği oyunda Fatih Gülnar, Füsun Kostak, Özgür Özdural, Pelin Turancı, Arda Meriçliler rol alıyor.

12 Ekim’de seyircisiyle buluşacak olan komedi Kerem Kobanbay'ın yazdığı “Arsız Davet” adlı oyun. Murat Sarı'nın yönettiği bu keyifli yolculukta seyirciye Buket Dereoğlu, Elif Erdal, Kerem Kobanbay, Levent Ünsal, Mustafa Dinç, Yeliz Şar ve Nur Subaşı eşlik edecek.

Ve bir klasik; Cyrano De Bergerac...Tiyatro Ak'la Kara repertuarına bu unutulmaz klasiği de almaya karar verdi. Edmond Rostand'ın yazdığı bu romantik kahramanlık hikâyesini Atilla Şendil yönetiyor. Oyunda Savaş Özdural, Işık Yönt, Cem Kurtoğlu, Levent Ünsal, Mustafa Dinç, Pelin Turancı, Taylan Atlıhan, Şendal Yıldız, Tanju Yıldırım, Müjde Başkale, Arda Meriçliler, Adem Türker, Can Esendal yer alacak.

Woody Allen’ın “Tanrı”sı bu yıl
da sürecek.


Geçen sezon seyircinin beğenizini kazanan Woody Allen’ın absürd komedisi “Tanrı” bu sezon da devam ediyor. Kerem Kobanbay’ın yönettiği oyunda Özgür Özdural,Fatih Özacun,Seda Özelsoy,Serkan Şen,Hakan Çeliker,Selin Zafertepe Çeliker,Eren Genç,Serhat Behramoğlu,Şendal Yıldız ve Nur Subaşı rol alıyor.

Moda Sahnesi de Üç Oyunla Seyirci Karşısında

Bütün Çılgınlar ve Hamlet provada.


Kadıköy’deki eski Moda Sineması’ndan tiyatroya dönüştürülen yapıda yer alan Moda Sahnesi, Ekim ayında seyircisiyle buluşmaya hazırlanıyor. Bu yıl iki yetişkin oyunu ile bir çocuk oyunu sergileyecek olan tiyatro, sezonu bir Shakespeare oyunuyla açmak geleneğini sürdürerek 3 Ekim’de “Hamlet”le aramıza katılıyor.

Yönetmenliğini Kemal Aydoğan'ın yaptığı oyunda, Hamlet’i Onur Ünsal, Ophelia’yı Kübra Kip canlandırırken diğer rollerde Murat Tüzün, Timur Acar, Esra Kızıldoğan, İnan Ulaş Torun, Çağlar Yalçınkaya, Hasan Demirtaş ve Alper Baytekin yer alıyor.

Stefan Tsanev'in yazdığı, Hüseyin Mevsim'in çevirdiği, Kemal Aydoğan’ın yönettiği “Bütün Çılgınlar Sever Beni” adındaki kontrolden çıkmış bir kıskançlığın etrafında şekillenen hikayede, Mert Fırat ve Aslı Tandoğan evli bir çifti, Volkan Yosunlu ise kendini bu evliliğin içinde bulan yakın arkadaşı canlandırmaktadır.

Bu iki oyunun da sahne tasarımını Bengi Günay, ışık tasarımını İrfan Varlı hazırlıyor.

Palyançolar Okulu


Friedrich Karl Weachter'in yazmış olduğu "Palyançolar Okulu" isimli çocuk oyunu, Emre Adıyaman’ın çevirisiyle Ekim ayından itibaren oynanacak. Yönetmenliğini Kemal Aydoğan'ın yaptığı oyunda, Barış Yıldız katı disiplin yanlısı profesörü; Yusuf Demircioğlu, Onur Şirin, Tanju Girişken, Öykü Esendemir palyaço olmaya hevesli öğrencileri canlandırmaktadır. Oyunun sahne tasarımı Aygül İleri'ye, ışık tasarımı İrfan Varlı'ya aittir.