Milliyet Sanat

Altın Palmiye ödüllü film

Film Adı : Kare / The Square
Yönetmen : Ruben Östlund,
Senaryo: Ruben Östlund,
Oyuncular : Claes Bang, Elisabeth Moss, Dominic West, Terry Notary, Christopher Læssø
Görüntü Yönetmeni :
Müzik :

Altın Palmiye ödüllü film
Bu yılki Cannes Film Festivali’nden büyük ödül Altın Palmiye ile dönen “Kare / The Square”, bir modern sanat müzesi müdürü üzerinden eleştiri oklarını topluma yönlendiriyor.
 
2014 yapımı “Turist”le büyük ilgi gören  ve Avrupa toplumu, aile ve erkeklik hallerine sert eleştirileri mizahla getiren İsveçli yönetmen Ruben Östlund, “Kare / The Square”le bu kez kamerasını çağdaş sanat dünyasına çeviriyor. Östlund’a bu yıl Cannes’ın büyük ödülü Altın Palmiye’yi kazandıran film, yönetmenin mevzu ettiği konuları ve kurduğu üslubu devam ettirdiği bir yapım.
 
Merkeze alınan karakter Stockholm’de bir modern sanat müzesinin küratörü Christian. Dışarıdan kendisine güvenli, işine bağlı ve “kusursuz” görünen Christian, hayatında beklenmedik küçük krizler çıktığında kırılganlıkları, egoizminin sonuçları ve erkekliğin üzerine kurulduğu zeminin sallantısıyla yüzleşmek zorunda kalacaktır.
 
Refahın ve düzenin eksiksiz göründüğü Avrupa kültüründeki sterilliğin ne kadar sorunlu olduğunu sanat dünyası ve elbette Christian üzerinden gösteren Östlund, bir kez daha güven ihtiyacının elzemliğine ve gerçek bir iletişimin nasıl kurulup kurulamayacağına kafa yoruyor ve izleyicisinden de bunu talep ediyor. Östlund’un elindeki en büyük araç bir kez daha karakterlerine karşı oldukça acımasız olan bir mizah. Dolayısıyla işaret ettiği meselelere yaklaşırken izleyiciyi zaman zaman rahatsız ederken güldürmeyi hiç ihmal etmeyen Östlund, Avrupa sinemasının en parlak isimlerinden biri olduğu algısını kuvvetlendiriyor. Ancak Östlund’un filmlerini üzerine kurduğu zemin üstten bir bakış içeriyor ve bunun sonucunda filmleri zaman zaman ahlakçılığa meylediyor.