Milliyet Sanat

Şairaneden Şiirsele

<< Önceki | Sonraki >>
Şairaneden Şiirsele Kitap Adı : Şairaneden Şiirsele
Yazar : Murat Belge
Yayınevi : İletişim Yayınları
Tür : Araştırma
Fiyat : 39 TL
Şairaneden Şiirsele"de Murat Belge, Türkiye’de yazılan şiiri karşılaştırmalı bir yaklaşımla ele alırken okurunu Edip Cansever'in Kapalçarşı'daki dükkânına götürüyor, oradan çıkarıp Eminönü'ne indiriyor; ardından Turgut Uyar'la karşıya geçirtip Salacak'ta bir meyhaneye oturtuyor. Belge devamında Cemal Süreya ile Tomris Uyar'ın, Ece Ayhan'ın Oktay Rifat'ın yaşadığı semtlere uğramayı ihmal etmiyor.
Kitap Hakkında
Türkiye’de modern şiirin tarihini nasıl başlatabiliriz? Belirli şairlere kurucular demek ve ondan sonra gelen kuşakları birbirine bağlamak mümkün müdür? Edebiyatımızda kesintisiz bir şekilde kendisine yer açan bir şiir geleneğinden bahsedilebilir mi? Şair kuşakları arasında hem şiirin izlekleri hem de şairlerin takip ettikleri biçimlerin, imgelerin, “üslûbun” ya da en geniş mânâsında “şiir” türüne dair algının farklılaşması, nasıl bir edebi etki yaratmıştır?
 
Murat Belge, Şairaneden Şiirsele’de bu soruların izini sürerek, ama sadece bu sorulara bağlı kalmadan, Türkçede modern şiirin değerlendirmesini yapıyor. Edebî dilde ortaya çıkan kesintiyle “yeni” biçimini alan şiirleri, bu “yeni”yi bozup kendi dilini üreten şairleri, onların dünya edebiyatıyla, öncelleriyle, çağdaşlarıyla tartışmalarını, alışverişini ele alarak modern şiirin biçimlenişine odaklanıyor. Belge, şiirin edebiyat kuramındaki yeri ve bu yere göre değerlendirme kriterleri kadar kişisel tanışıklıkların bıraktığı izleri de hesaba katan, şiiri ansiklopedik bir tür olarak değil de toplumsal kültürle ilişkisi çerçevesinde inceleyen bir tartışma sunuyor.
 
  
Tümü