Milliyet Sanat

Propaganda Güç ve İkna

<< Önceki | Sonraki >>
Propaganda Güç ve İkna Kitap Adı : Propaganda Güç ve İkna
Yazar : David Welch
Yayınevi : İnkilap Yayınları
Tür : Deneme
Fiyat : -
Amerika’da eserleriyle ve çalışmalarıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başaran David Welch’in son kitabı Propaganda, Power and Persuasion artık Türkçede!
Kitap Hakkında

Propaganda Güç ve İknaadıyla İnkılâp Kitabevi tarafından okuyucuyla buluşturulan bu kitapta propaganda çalışmaları ve pratikleri detaylı bir şekilde inceleniyor.

 

“Modern bilgi çağının mücadelesi hiçbir propaganda kaynağının düşüncelerimizi şekillendiren bilgiler ve imgeler üzerinde tekel kazanmamasını sağlamaktır. Bu olursa, savaş propagandacıları tekrar işlerine dönecekler.” Philip Taylor

 

Arka kapak:

“Propagandanın bu yüzyılın siyasetindeki önemi küçümsenmemelidir. Propagandaya ve onun kamuoyu üzerindeki varsayılan gücüne giderek daha fazla önem verilmesinin en açık nedeni, siyasal katılımın doğasını çarpıcı bir şekilde dönüştüren, genişleyen politika zeminidir.

‘Kamuoyu yönetimi’, geride bıraktığımız yüzyılda, savaşta ve barışta devletleri merkezi önemde meşgul etti. Bu kitaptaki makaleler dizisi, ‘kamuoyu yönetimi’ tekniklerinin izini Birinci Dünya Savaşı’ndan şu anda Afganistan’da süren çatışmaya ve WikiLeaks’in kurulmasına kadar sürüyor. Devlet liderlerinin ve devletleri adına faaliyet yürüten kamuoyu oluşturucuların nasıl da –ülke içinde ve dışında– halkın tutumlarını şekillendirmeye çalıştığını, bu doğrultuda medyayı kalpleri ve zihinleri kazanma hedefiyle donatma arayışında olduğunu açığa çıkarıyor. Kitap, bugün propaganda çalışmasının ve pratiğinin tarih tarafından şekillendirildiğine dair ikna edici deliller sunuyor.”

 

David Welch:

Kent Üniversitesi Modern Tarih Bölümü'nde öğretim üyesi ve Savaş, Propaganda ve Toplum Merkezi’nin direktörüdür. Germany, Propaganda and Total War, 1914-1918 (2000) ve The Third Reich: Politics and Propaganda (2002) kitaplarının yazarıdır. Propaganda and Mass Persuasion: A Historical Encylopedia, 1500 to the Present (2003) kitabının iki yazarından biridir ve Jo Fox’la birlikte Justifying War: Propaganda, Politics and the Modern Age (2012) kitabının editörlüğünü yapmıştır. 2013’te British Library’de düzenlenen Propaganda, Güç ve İkna adlı serginin küratörlüğünü yapan isimlerden biridir ve elinizdeki kitabı hazırlamıştır.

 

 

Selim Sezer:

1982, İstanbul doğumlu çevirmen, 2006 yılında Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi (Fransızca) Bölümü'nden mezun oldu. Yüksek lisans ve doktorasını Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi Anabilim Dalı'nda tamamladı. Fransızca ve İngilizce kaleme alınmış 10’dan fazla kitabı ve çok sayıda makaleyi Türkçeye kazandırdı. Halen İstanbul Gedik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

 

Tümü