Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Vitrindekiler »Kitap » Osmanlı Döneminde Arap Kentleri

Osmanlı Döneminde Arap Kentleri

<< Önceki | Sonraki >>
Osmanlı Döneminde Arap Kentleri Kitap Adı : Osmanlı Döneminde Arap Kentleri
Yazar : Andre Raymond
Yayınevi : Alfa Yayınları
Tür : Tarih
Fiyat : -
Andre Raymond geleneksel kaynaklar, sömürge dönemi kaynakları ve efsanevi Babıali arşivlerinden yararlanarak, sınırları bugünkü Irak’tan Cezayir’e kadar uzanan Osmanlı Dönemi Arap kentleriyle ilgili eşsiz bir bilgi birikimi sunuyor.
Kitap Hakkında

Andre Raymond geleneksel kaynaklar ve efsanevi Babıali arşivlerinden yararlanarak, sınırları bugünkü Irak’tan Cezayir’e kadar uzanan Osmanlı Dönemi Arap kentleriyle ilgili eşsiz bir bilgi birikimi sunuyor. Bu kentlerde üç yüzyıl, hatta bazı yerlerde dört yüzyıl süren Osmanlı hakimiyeti, Arap mimari mirasının korunduğu ve çoğunlukla da zenginleştiği son dönem olacaktır. Osmanlı imparatorluğundan sonra mutlak bir kopuş başlayacak ve Arap kentleri köklü şekilde değişime uğrayacaktır.

 

AlfaYayınları etiketi ile raflarda yerini alan Osmanlı Döneminde Arap Kentleri, dipnotlarla ve kent haritalarıyla zenginleştirilerek ve birçok veriyi ilk kez kullanıma sokarak, kentlerin etnik ve dini yapısından ticaretin etkilerine ve konut tiplerine kadar sadece geçmişi gözler önüne sermekle kalmıyor geleceğe dair öngörülerde bulunmamızı da olanaklı kılıyor.

 

ANDRÉ RAYMOND

(1925-2011) Tarihçi André Raymond  çeşitli Arap ülkelerinde araştırmalar yapmış, öğretim alanında çalışmış, 1966-1975 arasında da Şam’daki Fransız Arap Araştırmaları Enstitüsünü yönetmiştir. Uzun yıllar Provence Üniversitesinde profesörlük yapmış olan yazar, aralarında Tunus, 18. Yüzyılda Kahire’nin Tüccar ve Zanaatkarları ve 16 ve 18. Yüzyıllarda Büyük Arap Kentleri: Bir Giriş’in de bulunduğu çeşitli eserlere sahiptir.

Tümü