Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Vitrindekiler »Kitap » Köylüler, Kodamanlar ve Bombalar

Köylüler, Kodamanlar ve Bombalar

<< Önceki | Sonraki >>
Köylüler, Kodamanlar ve Bombalar Kitap Adı : Köylüler, Kodamanlar ve Bombalar
Yazar : Hans Fallada
Çevirmen : Ahmet Arpad
Yayınevi : Everest Yayınları
Tür : Roman
Fiyat : -
20. yüzyıl Alman edebiyatının en önemli isimlerinden biri olan Hans Fallada’nın, 1928 Almanya’sının fotoğrafını çekerken aslında günümüze de ışık tuttuğu klasik yapıtı Köylüler, Kodamanlar ve Bombalar Everest Yayınları etiketiyle yayımlandı.
Kitap Hakkında

Büyük Buhran döneminde iyice yükselen vergilerin ateşlediği bir toplumsal ayaklanmayı ve bu durumu kullanan siyasi komployu konu alan roman, ülkeyi adım adım Hitler’in ellerine bırakan koşulların, siyasiler, basın, işçi ve köylü temsilcileri sacayağında nasıl hazırlandığını, benzersiz bir gerçeklik duygusuyla dile getiriyor. 

 

Fallada, “herkesin herkesle savaşını” anlatmakta o denli usta ki, o küçük kentte elbirliğiyle hazırlanan komplonun tüm aktörleri; basının siyasilerle işbirliği içinde olduğu, rakip gibi görünen gazetelerin el altından aynı patrona çalıştığı, böylece yapılan kontrollü muhalefetle kitlelerin öfkesinin yatıştırıldığı ya da tahrik edildiği, Nazilerin parti arkadaşlarından, Kızılların yoldaşlarından şüphelendiği bu güvensiz ve provokasyona açık ortam bugün de geçerliğini sürdürüyor. 

 

“Bu kadar gerçekçi, bu kadar dürüstçe, hayata bu kadar yakın yazdığı için Fallada övgüyü hak ediyor.” 
HERMANN HESSE

“Olağanüstü canlı ve sahici.”
ROBERT MUSIL

Tümü