Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Vitrindekiler »Kitap » Karakalem ve Bir Delikanlının Tuhaf Hikayesi

Karakalem ve Bir Delikanlının Tuhaf Hikayesi

<< Önceki | Sonraki >>
Karakalem ve Bir Delikanlının Tuhaf Hikayesi Kitap Adı : Karakalem ve Bir Delikanlının Tuhaf Hikayesi
Yazar : N.İpek Gökdel
Yayınevi : Dex Yayınevi
Tür : Roman
Fiyat : -
Gizem ağırlıklı bir roman. 500 yıl önce bir padişaha ait tılsımlı gömleğin tıpatıp aynısını bulan bir delikanlının kahramana - İstanbul’un muhafızı haline dönüşme hikayesi.
Kitap Hakkında

Kitapta birçok tarihi var ve  hepsi gerçek. Dünyada 87 adet tılsımlı gömlek var ve 84’ü Topkapı Sarayı Müzesinde sergileniyor. Kitapta ise Yavuz Sultan Selim’in şifalı gömleği konu ediliyor.

Roman-İstanbul efsanelerinin peşine düşen Yavuz adlı bir delikanlının tarihin sırlarına yaptığı yolculuk. Kitaba ismini veren ‘Karakalem’ ise gizemli bir düşmanın gözcülüğünü yapan bir karga...

Roman, dünyayı İstanbul’un denge tuttuğunu iddia ediyor! Fatih Sultan Mehmet’in bu şehri fethi dünya siyasetini sosyolojisini altüst etmiş, deniyor... Öyle bir şehir ki dünyanın gözü onun üzerinde! Bu öyle bir şehir ki doğu buradan ileriye gidemiyor, Batı da buradan diğer tarafa geçemiyor. İstanbul tökezlese insanlık düşer’ diyor, yazar.  Çünkü İstanbul batı ve doğu arasındaki denge. İstanbul düşerse bütün dengeler düşer, dünyada büyük kaoslar yaşanır, diyor.

Yavuz karakteri 19 yaşında Denizli’den kalkıp daha önce hiç görmediği İstanbul’a geliyor. Ve bu şehrin muhafızı haline dönüşüyor.

Yazar N.İpek Gökdel reklamcılık kökenli, ardından  TV dizileri tasarlamış ve yapımcılık yapmıştır. Galatasaray Lisesi’nden, Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun olmuş. Londra’da pazarlama ve iletişim okumuş.

Yazdığı ilk roman ise dünyanın en büyük streaming platformunda 10 bölümlük bir diziye  ilham olmuş. Tüm dünya- aynı anda- bu kitaptan yola çıkan diziyi Eylül 2018’de izleyecek.

Tümü