Milliyet Sanat

Günah Keçisi

<< Önceki | Sonraki >>
Günah Keçisi Kitap Adı : Günah Keçisi
Yazar : René Girard
Yayınevi : Alfa Yayınları
Tür : Tarih
Fiyat : -
Fransız antropolog ve filozof René Girard’ın ortaya koyduğu Günah Keçisi adlı eseri Alfa Yayınları’ndan çıktı. Girard, Günah Keçisi ile tarihsel metinlerle, insana ve şiddete olan bakış açısını sorgulatıyor.
Kitap Hakkında

Mimetik arzu, antropolojik açıdan ele aldığı mimetizm ve kurban sorunları üzerine çalışmaları bulunan René Girard, Günah Keçisi adlı kitabında zulüm metinlerini ve zulmü uygulayanların bakış açısından şiddet olayını anlatan tarihsel belgeleri inceliyor.

 

ARKA KAPAK

 

“Kelimenin tam anlamıyla etkileyici, sert, özlü ve çok şey anlatan bir kitap.”

- John Wilson, Magill’s Literary Annual

 

Çağımızın önemli eleştirmenlerinden René Girard, Günah Keçisi’nde zulüm metinlerini ve zulmü uygulayanların bakış açısından şiddet olayını anlatan tarihsel belgeleri inceliyor. Bu zulüm metinlerini mitlerle, örneğin Oedipus mitiyle karşılaştırarak çarpıcı benzerlikler buluyor. Ortaçağdaki cadı avı ve İsa’nın çilesini, mitolojide ve kutsal kitaplarda bulunan ynı kolektif şiddetin göstergesi diye açıklıyor. Mitler aslında tarih boyunca yapılan zulümleri gizleyebilir mi? Ve bu zulmün uygulanacağı günah keçisi her zaman masum mudur? Girard tarihsel metinlere, insana ve şiddete olan bakış açımızı sorgulatacak.

 

“Mitlerin ardındaki kültürel tarihe ulaşma ve gizli doğrulamaları sessizce okuma yöntemleri Girard’ın hazinesinin en değerli parçalarındandır.”

- John Yoder, Religion and Literature

Tümü