Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Vitrindekiler »Kitap » Endülüs’ü Farklı Gezmek

Endülüs’ü Farklı Gezmek

<< Önceki | Sonraki >>
Endülüs’ü Farklı Gezmek Kitap Adı : Endülüs’ü Farklı Gezmek
Yazar : Haluk İnanıcı
Yayınevi : İletişim Yayınları
Tür : Kişisel Gelişim
Fiyat : -
Haluk İnanıcı imzası ile İletişim Yayınları’ndan çıkan, tarihi Endülüs bölgesinin şehir turlarında rastlanmayan yönlerine ışık tutmayı hedefleyen “Endülüs’ü Farklı Gezmek” kitabı raflardaki yerini aldı.
Kitap Hakkında

Okuru kendi merak labirentine çeken kitap; Avrupa’nın en yaşlı sarayı Alkazar, Rodrigo’nun gitar konçertosu, Lorca’nın Kanlı Düğünü, ünlü opera karakteri Carmen’in tütün fabrikası, Cervantes’in Donkişot’u, Picasso’nun Guernica’sı gibi simgesel isim ve mekanlar eşliğinde büyülü bir kültür ve tarih yolculuğu vadediyor.

 

Dünya tarihinde kendine has bir yeri olan Endülüs bölgesini kültürel, mimari ve sosyal yapısı başta olmak üzere hiçbir özelliğini göz ardı etmeden anlatan yazar, okurlarını hem bir kültür yolculuğuna çıkarıyor hem de bölgeyi gezmek isteyenler için heyecan dolu bir rota yaratıyor. Yaklaşık dört yüzyıl boyunca farklı inançların beraberce yaşam sürdüğü Endülüs’te, bu etkinin kültür-sanat alanındaki yansımalarını inceleyen kitap, Rönesans’a temel oluşturan Kurtuba (Cordoba) ve Toledo okulları üzerinden, bölgenin önemli düşünürlerine ilişkin bilgileri de bir araya getiriyor. Metinlere, yazarın kamerasına kaydettiği renkli görüntüler eşlik ediyor.

 

İnanıcı, kitap ile ilgili şunları söylüyor: “İstedim ki, Endülüs’ü gezenler benim hissettiklerimi hissetsin, yaklaşık dokuz asırlık bir uygarlığın izlerini sürerken kulağıma dolan ezgileri, dudağımdan dökülen şiirleri dinlesin.” 

 

Tümü