Milliyet Sanat

Çarşı Geliyooor

<< Önceki | Sonraki >>
Çarşı Geliyooor Kitap Adı : Çarşı Geliyooor
Yazar : Çarşı Ekibi
Yayınevi : Okuyanus Yayınları
Tür : Araştırma
Fiyat : -
Beşiktaş'ın taraftar grubu Çarşı üyelerinin röportajlarından ve hayran yorumlarından derlenerek ortaya çıkan "Çarşı Geliyoor", Gezi olayları sırasında yaşanan olayları onların gözüyle aktarıyor
Kitap Hakkında Çarşı yüksek ihtimalle memleketin en sıradışı taraftar grubu. Futbolla yatıp futbolla kalkanlar dışındaki insanların bile adını bildiği; esprili marşları, yaratıcı pankart ve eylemleri ile zaman zaman haberlere konu olan kadim bir semt topluluğu. Beşiktaş’ın simgelerinden olan bu taraftar grubu yakın zamanda Gezi Parkı direnişi ile birlikte “Çarşı her şeye karşı,” mertebesinden ulusal bir kahramana yükseldi. “Çarşı Geliyooor” birinci ağızdan bu süreci, Çarşı’nın Gezi’sini aktarıyor.
“İlk gün açıkcası hiç kimse bir şey algılayamadı. Tam olarak ne oluyor, olay nedir... İlk gün hiç kimse algılayamadı,” diyor Çarşı grubundan Ankaralı Ayhan, “Biz de tam olarak anlayamadık... Ama ‘Böyle olmaz! Gençlere böyle yapılmaz!’ diyorduk.”
Kitap boyunca yorumlarını, anılarını okuduğumuz onlarca kişiden biri Ankaralı Ayhan. Çarşı grubunun direnişe nasıl katıldığını, neden orada olduğunu birinci ağızdan aktaran üyelerden. Elimizdeki kitap Çarşı grubu üyelerinin yanısıra Sevan Nişanyan, Rıdvan Akar, Muhsin Akgün'ün aralarında olduğu isimlerin yorumları ile de zenginleştirilmiş. Çarşı dışından isimler süreci ve Çarşı’nın bu sürece katkısını, sonuçlarını değerlendirirken, okura değişik bakış açıları sunuyor. Öte yandan internet üzerinden çeşitli kanallarla paylaşılan yazılardan yapılan bir derleme de kitabın sayfalarına serpiştirilmiş. Yani temelde Çarşı’nın gözünden, protestocuların gözünden ve gözlemcilerin gözünden olmak üzere üç farklı pencereden Çarşı’nın Gezi macerası okura aktarılıyor.
Tümü