Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Vitrindekiler »Kitap » Atatürk ve Cumhuriyet Tiyatrosu

Atatürk ve Cumhuriyet Tiyatrosu

<< Önceki | Sonraki >>
Atatürk ve Cumhuriyet Tiyatrosu Kitap Adı : Atatürk ve Cumhuriyet Tiyatrosu
Yazar : Özdemir Nutku
Yayınevi : Kaynak Yayınları
Tür : Sanat
Fiyat : -
Bugüne kadar 40 telif, 57 çeviri eser, 4 şiir, 15 oyun, 2 senaryo, 1 de çocuk kitabı olmak üzere 119 kitap yazan duayen tiyatrocu Özdemir Nutku, Mustafa Kemal Atatürk’ün sanat alanında, dolayısıyla tiyatro konusunda yaptığı devrimleri Kaynak Yayınları'nca yayımlanan Atatürk ve Cumhuriyet Tiyatrosu kitabında anlatıyor.
Kitap Hakkında

Eylül Yaran

Mustafa Kemal Atatürk, sanata ve sanatçıya gereken değeri veren, oldukça önem ve saygı gösteren, yalnızca askeri, toplumsal ve ekonomik alanda değil sanat alanında da devrimler yapan ileri görüşlü bir liderdi.

Bir ülkenin gelişmesinde kuşkusuz sanatın büyük bir önemi vardır. Sanat, kültürün temelidir.  Mustafa Kemal Atatürk’ün -Montesquieu'ya ait olan- dilinden düşürmediği "Sanatta devrim yapılmadıkça devrimler yerine oturmaz" sözü de sanatın bir ülke için ne kadar önemli olduğunu bizlere göstermektedir.

Atatürk ve Cumhuriyet Tiyatrosu’nda bugün gerekli değeri göremeyen Türk tiyatrosunun Darülbedayi’den Devlet Tiyatroları’na uzanan çizgideki hikâyesine, usta tiyatrocu Muhsin Ertuğrul’un tiyatronun gelişmesindeki çabalarına tanıklık edeceksiniz. Cumhuriyet'in ilk aktrisi olan Bedia Muvahhit’in yaşadıklarına ortak olacak, değerli tiyatrocu, köhne anlayışın kurbanı Afife Jale’nin hayatından kesitleri ve üvey kız kardeşiyle yapılan röportajdan Afife’nin bilinmeyenlerini öğreneceksiniz.

Özdemir Nutku’nun büyük bir alçakgönüllükle Atatürk'ün yarattığı Cumhuriyet'e adadığı bu kitap, sanatı seven herkesin edinmesi gereken önemli bir eser.

Tümü