Milliyet Sanat
Milliyet Sanat »Milliyet Kitap » » Güle güle Martin Beck
Şubat 2021

Güle güle Martin Beck

Sevin Okyay
Martin Beck serisinin 10’ uncu kitabı daha da ustaca yazılmış, büsbütün heyecan verici…Önsözünde Dennis Lehane, “Öyle yüksek bir gerilim ki okurun dişi çatlayabilir,” diye uyarmak istemiş.

 

Kitabın kapağında önce yazarların adı var. Maj Sjöwall ve Per Wahlöö’yü “Martin Beck Serisi10”izliyor.Çeviren:BigeTuran Zourbakis. Nihayet kitabın adı: “Teröristler.” Doğrusu yıllardır Martin Beck serisinin 10’uncu kitabını elimizde tutacağımız ânı öyle çok beklemiştik ki inanmakta zorluk çekiyoruz. Ayrıksı Kitap’a teşekkür ederiz. Üstelik serinin 10’uncu kitabı daha da ustaca yazılmış, büsbütün heyecan verici bir kitap sanki. Önsözü de Dennis Lehane’den.“Öyle yüksek bir gerilim ki okurun dişi çatlayabilir,” demiş. “Roseanne /Kanaldaki Kadın”la başlayan polisiye şöleni, ”Terroristerna/ Teröristler” ile noktalandı. Martin Beck’ler önce Milliyet Yayınları’ndan, sonra İnkılaptan altı kitap olarak çıktı. Biri hariç, hepsi Aydın Arıt’ın güzel çevirileriydi. İlk kitap “Kanaldaki Ölü” 1965’te yayımlanmıştı. 10’uncusu “Teröristler” se 1975’te. Beck, İsveç’in en başarılı soruşturma ve ifade alma uzmanıydı. Evli, iki çocukluydu ama karısıyla arası iyi değildi. Onu evine sadece yaptığı maket gemi ve kızının varlığı bağlıyordu. “Kanaldaki Ölü” kanalda bulunmuş ve adı bilinmeyen genç bir kadın cesedinin önce kimliğini saptama çalışmalarıyla başlıyor, katilinin aranmasıyla devam ediyordu. Soruşturma ilerledikçe Martin Beck, cesedin bulunduğu taşra kenti Motala’daki meslektaşı Gunnar Ahlberg ve kızın memleketi Lincoln-Nebraska’dan Amerikalı dedektif Komiser Kafka (evet, Kafka),bilgilerini bir araya getiriyorlardı.

 

Beck’in ekibi

 Bir de Beck’in ekibi vardı, tabii. 10 kitap boyu bizimle olacak ekip: En iyi arkadaşı, birlikte en rahat çalıştığı Lennart Kollberg; zengin bir ailenin kara koyunu, iri yarı, ağzı bozuk, çok kuvvetli ve birinci sınıf polis sarışın Gunvald Larsson; hafızası bilgisayarlara taş çıkaran, günün yarısını tuvalette geçiren Frederik Melander; rutin işlerin kralı, burnu hep kıpkırmızı Einar Rönn; genç ve keçi gibi inatçı Benny Skacke ve ekibe bazen destek olan, sevdiği erkek bir saldırıda ölünce polis teşkilâtına katılan Asa Torrell. “Teröristler” de Kollberg erken emekli olmuş, Martin Beck Cinayet Büro Şefi. Üstlerini gene beğenmiyor ama mesele de etmiyor. Her zamanki gibi az konuşuyor, gizemli. Başka şehirlerde ona yardımcı olan meslektaşları var. Karısından ayrı, sevgilisi Rhea Nielsen ile birlikte. İsveç’te hiç sevilmeyen, faşistin önde geleni bir Amerikalı senatör ülkeyi ziyaret edecekmiş. Martin Beck, Operasyon Şefi tayin edilince ekibi etrafına topluyor. Bu arada Cinayet Bürosu bir porno film yapımcısının sabah evinin banyosunda başından vurulup öldürülmesi olayının peşinde… Kitap da saf bir kızın banka soymasıyla başlamıştır.

 

Veda ederken…

Gazeteci/yazar Per Wahlöö ile gazeteci/şair Maj Sjöwall, 10 yılda 10 kitap yazdı. Wahlöö genç yaşta ölünce karısı tek başına devam etmeyi reddetti. İskandinav polisiyesinde, hatta dünya polisiye edebiyatında çığır açtılar. Dennis Lehane, Ian Rankin, Michael Connelly, Henning Mankell gibi hayranları var. Kitapları geceleri, çocukları uyuyunca yazarlarmış. İsveç’in sanıldığı gibi bir demokrasi havarisi olmadığını eşe dosta anlattılar. İkisi de yaşamayan yazarlara ve Beck ekibine sevgiyle veda ediyoruz.

 

Etiketler: Sevin okyay