Milliyet Sanat
Şubat 2017

Köye Yazar Geldi

Bir yazar iki çocukTürkiye'de çocuk edebiyatının üretken isimlerinden olan Koray Avcı Çakman, küçük bir çocuğun ilham veren okuma merakının öyküsünü, doğa ve insan sevgisini vurgulayarak kaleme alıyor.
Gencay Altay 
 
Koray Avcı Çakman’ın 9 yaş ve üzeri yaş grubu için yazdığı "Köye Yazar Geldi", doğasıyla büyüleyen Keçibuldu köyünde ailesiyle birlikte yaşayan Halil’in hikayesini anlatıyor. O yaz, köye yeni taşınan yazar Kemal, kitaplara ve doğaya meraklı bir çocuk olan Halil ve arkadaşı Ömer’in hayatını değiştiriyor.  
 
Sanatçı Fereshteh Mousavi’nin çizimleri ve Koray Avcı Çakman’ın kaleminden çıkan öykü kitabı, masalsı anlatısıyla; insan, canlı, doğa ve kitap sevgisini irdelerken anlaşılır diliyle de çocuk okurlara hikaye boyunca ‘doğru’ ve ‘yanlış’ı ayırt etmesine yardımcı oluyor.  
 
Pastorale özlem 
 
Köy yaşamını küçük bir çocuğun gözlerinden aktaran hikaye, tarlada yetiştirdikleri ürünlerle ve çobanlıkla geçimini sürdüren ailesine yaz tatillerinde yardım eden Halil'in o yaz köyün tepesindeki ahşap eve taşınan yazar Kemal ile olan dostluğunu anlatıyor ve pastoralde saklı bulunan ilhamı tekrar keşfetmeyi gösteriyor. 
 
Koray Avcı Çakman'ın anlattığı köy, başkarakter Ömer'in okuduğu kitaplar sayesinde beslediği hayal gücünü canlandıran bir zemine dönüşüyor: "Ağacın gövdesindeki kovukta küçük bir sincap ilişti gözüme. Onu yakından görmeyi öyle çok istiyordum ki... İşte o anda birden hop diye kovuğun içinde buluverdim kendimi! Bir de baktım ki sincap yanı başımda ve ben neredeyse sincapla aynı boydayım. Tıpkı 'Alice Harikalar Diyarında' adlı kitaptaki Alice gibi küçülmüştüm!" Kitap sevgisinin, doğa ve canlı sevgisiyle harmanladığı hikayede dostluk ve aile ilişkileri de öğretici bir anlatıyla işleniyor.
 
Yazarın kitap okuma alışkanlığının etrafımızdakileri görmeyi, sevmeyi ve çevremize taze gözlerle bakabilmeyi sağladığuını hatılattığı kitapta, iki arkadaşın değişen ve büyüyen ilişkilerine de tanık oluyoruz. Yazar Kemal'in kendisine verdiği kitapları okumaya başlamasıyla başka bir insana dönüşen Ömer'in bu durumuna şaşkınlık duyan arkadaşı Halil, Kemal'i sihirbaz olarak hayal etmeye başlıyor. Çünkü Ömer için önceleri kitap okumak, yükten başka bir şey değilmiş...
 
Mevsimlerin getirdiği  
 
Iklimin değişmesiyle hikaye akışı da değişiyor. Yaz aylarının sona ermesiyle yazar Kemal de köyden yaşadığı kente dönüyor. Ömer ise bu durumdan yaşadığı mutsuzluğu şöyle anlatıyor: "Öyle kızıyordum ki Kemal Amca'ya... Neden böyle habersizce çekip gitmişti? Hani arkadaş olmuştuk onunla... Arkadaş arkadaşa böyle yapar mıydı?"
 
Dostluğu, sevgiyi, kaybetmeyi ve yeniden bulmayı anlatan bu kitapta, Koray Avcı Çakman'ın kaleme aldığı insan ilişkileri, çocukların yaşıtlarıyla ve çevresindeki diğer insanlarla kurduğu ilişkilere rehberlik ediyor. Bir yazar ve iki çocuğun arkadaşlığını anlatan "Köye Yazar Geldi", İranlı sanatçı Fereshteh Mousavi’nin desenleriyle renkleniyor.