Milliyet Sanat
Milliyet Sanat » Haberler » Sinema » SİYAD’dan 'Blade Runner 2049' otosansürüne tepki

SİYAD’dan 'Blade Runner 2049' otosansürüne tepki

SİYAD’dan 'Blade Runner 2049' otosansürüne tepki09 Ekim 2017 - 06:10
6 Ekim'de gösterime giren 'Blade Runner 2049: Bıçak Sırtı'nın bazı sahnelerinin Sony Pictures tarafından 'yerel kültüre saygı' gerekçesiyle kesilmesine Sinema Yazarları Derneği'nden tepki geldi
Türkiye'de 6 Ekim'de gösterime giren Denis Villeneuve imzalı bilimkurgu 'Blade Runner 2049: Bıçak Sırtı'nın bazı sahnelerinin Sony Pictures tarafından 'yerel kültüre saygı gerekçesi'yle kesilmesi tepki toplamıştı. Birçok izleyici filmi kesilmiş haliyle görmeyeceğini ifade ederken Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) yaptığı bir açıklamayla duruma tepki gösterdi. SİYAD, Sony Pictures'a ithafen yazdığı mektupta “Türkiye’ye 'Blade Runner 2049’ın oto-sansürlü bir versiyonunu sunmanızı infialle karşılıyor ve de bunu 'yerel kültüre saygı' olarak meşrulaştırma çabanızdan derin rahatsızlık duyuyoruz. Kendini 'yerel bir kültür' için neyin uygun olup neyin uygun olmadığına karar verme yetkisinde görüp bunu sözkonusu 'kültüre' empoze etmek, o 'kültüre' yapılabilecek en büyük saygısızlıkların başında gelir" denildi. SİYAD mektuba şöyle devam etti: "Türkiye halkının ve özelde Türkiye’deki sinema izleyicilerinin her çeşit çıplaklık görüntüsünden rahatsızlık duyacaklarını varsaymak Türkiye halkına ve Türkiye’deki sinema izleyicilerine hakaret niteliği taşımaktadır. Türkiye’de filmlerin sansürlenmesinden muzdarip olduğumuz bir gerçek olsa da (bizler ulusal sansüre de karşıyız), sizin pozisyonunuz şu ana dek maruz kaldığımız ulusal sansürden bile daha gülünç biçimde darlaştırıcı bir pozisyon."
 
SİYAD, Sony Pictures'tan derhal özür dilemesini ve mevcut durumun en kısa sürede düzeltilmesini, geçmişte de yaşanmış olabileceği kuşkusu yaratan benzer durumların bir daha tekrarlanmamasını talep etti.