Milliyet Sanat
Milliyet Sanat » Haberler » Sinema » Antalya’nın ulusal yarışması Beyoğlu’nda

Antalya’nın ulusal yarışması Beyoğlu’nda

Antalya’nın ulusal yarışması Beyoğlu’nda09 Ekim 2017 - 06:10
Antalya Film Festivali'nin Ulusal Yarışmasının bu yıl kaldırılmasına tepki gösteren sinemacılar, yönetmen Kaan Müjdeci'nin organizasyonuyla Beyoğlu Sineması'nda festivalle aynı tarihlerde alternatif bir ulusal yarışma düzenliyor
Bu yıl 54. kez düzenlenecek Antalya Film Festivali’nin ulusal yarışmayı kaldırma kararı sinema sektöründe büyük tartışma yarattı. Bu kararının ardından yönetmen Kaan Müjdeci’nin organizasyonuyla bir protesto olarak alternatif bir ulusal yarışma düzenleniyor. Antalya Film Festivali’yle aynı tarihlerde 20-27 Ekim’de Beyoğlu Sineması’nda düzenlenecek ulusal yarışmanın jürisinde Kadir İnanır, Sevin Okyay, Hülya Uçansu, Sarkis, Tayfun Pirselimoğlu ve Nihal Yalçın görev yapacak. Yarışmaya başvurular 11 Ekim’e kadar ulusalyarisma.com sitesi üzerinden yapılacak.Sitede yer alan manifestoda, Müjdeci ve diğer organizatörler “Bu yıl ilk kez düzenlediğimiz 54. Ulusal Yarışma, Antalya Belediye Başkanı Menderes Türel’in Uluslararası Antalya Film Festivali Ulusal Yarışması’nın iptal edilmesi kararının ardından, sinemanın geleceğine dair duyduğumuz endişe, itiraz etmeye dair acil ihtiyacımız ve pek çok sinemacının ve sinema kuruluşunun tepkisinin verdiği umutla yola çıktı” diyor.
 
Manifesto şöyle devam ediyor: “Bir süredir film festivallerinde sansürün artmasıyla başlayan tedirginliğimiz, Türkiye’nin en köklü sinema organizasyonlarından biri olarak kabul edilen Uluslararası Antalya Film Festivali hakkındaki hayati kararların, sinemacı ve izleyicilerin kaygıları gözetilmeksizin alınmasıyla birlikte artıyor. Film festivallerinin merkezine sinemanın, sektörün, izleyicinin yerine  ‘prestij’, ‘kalite’, ‘marka değeri’ gibi kavramların oturtulmasının, ne uluslararası ne de ulusal alanda sinemanın gelişimine katkı koyacağını düşünmüyoruz. Film festivallerinin sinemacılar ve izleyiciler için ve onlar sayesinde düzenlendiğine; sinemacının kaderine, izleyicinin hayata bakışına etki ettiğine inanıyoruz. Ulusal sinema sektörü, özellikle de yeni sinemacılar için gittikçe daha adaletsiz, baskıcı ve cesaret kırıcı bir ortamda biçimleniyor. Bu durum karşısında üzgün ve öfkeli olmaktan başka şeyler de yapabileceğimize inanıyoruz.”
 
“Antalya Film Festivali’nin Cannes gibi olması” sözünü eleştiren manifestoda “Dünyanın bir tane daha Cannes’a ihtiyacı yok ama bizlerin Antalya Film Festivali Ulusal Yarışma’ya ihtiyacımız var” deniyor ve sinemacıların yarışmayı geri istediklerini vurgulanıyor. Metin Antalya’da ismine ödül verilen Behlül Dal’ın mısralarını da içeren “Filmlerimizle ve hayallerimizle; Bir Gün Yine Döneceğiz O Şehre” cümlesiyle noktalanıyor.