Milliyet Sanat
Milliyet Sanat » Haberler » Sinema » 14. Akbank Kısa Film Festivali Başlıyor

14. Akbank Kısa Film Festivali Başlıyor

14. Akbank Kısa Film Festivali Başlıyor13 Mart 2018 - 11:03
Akbank Kısa Film Festivali, sinema sanatı için kısa filmin öncü rolünün bilinciyle, bu alanda bir platform oluşturmak üzere 19 - 29 Mart 2018 tarihleri arasında 14. kez düzenleniyor.

65 ülkeden toplam 1.342 kısa filminbaşvurduğu14. Akbank Kısa Film Festivali, “FESTİVAL KISALARI”, “DÜNYADAN KISALAR”, “KISADAN UZUNA”, “DENEYİMLER”, “BELGESEL SİNEMA”, “PERSPEKTİF”, “ÖZEL GÖSTERİM” ve“FORUM” bölümlerinden oluşuyor. Festival'de Cannes, Berlin, Venedikgibi festivallerde yarışmış filmlerin de aralarında yer aldığı 38 ülkeden 104 kısa, 3 uzun film seyirci ile bulus¸uyor. Festivalin ulusal ve uluslararası yarışma kategorilerinde ise 14 film, “En İyi Kısa Film” ödülü için jüri önüne çıkacak.

 

Festival’in DENEYİMLER bölümünün konuğu bu yıl, Arjantin’li auteur sanatçı Ana Katz. Oyuncu, yönetmen, yapımcı ve senarist olan Ana Katz’ın Cannes Film Festivali Belirli Bakış Bölümü’nde gösterilen, başrolünde oynadığı ve yönettiği uzun metraj filmi A Stray Girlfriend ve beş kısa filmi festivalde yer alıyor. Sanatçı, gerçekleştireceğimasterclass ile deneyimlerini festival takipçileriyle paylaşacak.

 

14. Akbank Kısa Film Festivali’ninKISADAN UZUNAbölümüne, yönetmen ve oyuncu Onur Saylakkonuk oluyor. Festival kapsamında, sanatçının Karlovy Vary Film Festivali’nde ilk gösterimini yapan bol ödüllü son filmi Dahave Ormanisimli kısa filmi gösterilirken, yönetmenlebir de söyleşi gerçekleştirilecek.

 

BELGESEL SİNEMA bölümünün konuğu ise, duayen yazar ve yönetmen Nebil Özgentürk. Ünlü yönetmeninI·c¸inden Hu¨zu¨n Gec¸en Sevdalar veTürkiye prömiyerini yapacak olan Almanya’ya Go¨c¸u¨n Hatıra Defteri filmlerinin gösterileceği bölümde Nebil Özgentürk bir söyleşi ile festival takipçileriyle birlikte olacak.

 

14. Akbank Kısa Film Festivali’nin atölye ve söyleşi bölümleri de hayli zengin bir program sunuyor. Festival kapsamında; I·sveç Drama Birligˆi ve Avrupa Film Akademi üyesi senarist Marietta von Hausswolff von Baumgarten, görüntü yönetmeni Feza Çaldıran, yapımcı Suzan Güverte, kurgucu Ali Aga, oyuncu koçu ve tiyatro yönetmeni Çağ Çalışkur gerçekleştirecekleriatölye çalışmaları ile deneyimlerini sinemaseverlerle paylaşacaklar.Söyleşiler Bölümü’nde ise; oyuncu Farah Zeynep Abdullah ile “Oyunculuk Üzerine”, yönetmen-oyuncu Onur Saylak ile “Kısadan Uzuna”, yönetmen Nebil Özgentürk ile “Belgesel Sinema”, genç yönetmenler Anna Katalin Lovrity veMurat Ugˆurlu ile “Bir Kısa Film Yapmak”, Montpellier Film Festivali kısa film direktörü Michèle Driguez ile “Uluslararası Festivallerde Kısa Filmler”, yönetmen Ana Katz ile “Deneyimler”, akademisyenler Nilay Ulusoy, Özge Erbek Kara, Selahattin Yıldız ile “Üniversitelerde Sinema Eğitimi ve Kısa Film İlişkisi”, sektörün deneyimli post prodüksiyon uzmanları Ahmet Hızarcı, Cenk Erol ve Tuğushan Özdener ile “Post Prodüksiyon”, müzisyenMurat Evgin ile “Müzik ve Görsellik” başlıklı söyleşiler gerçekleştirilecek.

 

Festivalin FORUMbölümünde, kısa filmlerin fikir aşamasından desteklenmesi ve geliştirilebilmesine katkı sağlamak amacıyla bir kısa film senaryo yarıs¸masıdüzenleniyor. En İyi Senaryoödülünün de sahibini bulacağı FORUMbölümü, bu yıl 632 senaryo başvurusuile rekor seviyede bir katılımla gerçekleştiriliyor.

 

Ulusal ve Uluslararası olmak üzere iki ayrı kategoride gerçekleştirilen 14. Akbank Kısa Film Festivaliyarışma sonuçları 29 Mart 2018, Perşembe günü gerçekleştirilecek ödül gecesi ile açıklanacak.Yarışma jürisi tarafından Ulusalve Uluslararası kategorilerde“En İyi Film”olarak seçilecek eserlerin yönetmenleri Akbank Sanat tarafından,5.000 Dolar ile ödüllendirilecek. Ulusal ve Uluslararası yarışma kapsamında jüri tarafından en iyi film seçilecek olan yapımlar, 14. Akbank Kısa Film Festivali’nin ardından "Ödüllü Filmler Üniversitelerde"etkinliği kapsamında; Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki üniversite kampüslerinde gösterilecek.AyrıcaAkbank Kısa Film Forum Bölümü kapsamında düzenlenen yapım destegˆi amaçlı kısa film senaryo yarıs¸masını kazanan senaryo ise Akbank Sanattarafından 3.000 TL ile ödüllendirilecek.