Milliyet Sanat
Milliyet Sanat » Haberler » Sanat Pazarı » Suna Tüfekçibaşı:<p>Mükemmel biçime karşı anlık hareketler</p>

Suna Tüfekçibaşı:<p>Mükemmel biçime karşı anlık hareketler</p>

Suna Tüfekçibaşı:<p>Mükemmel biçime karşı anlık hareketler</p>19 Ocak 2013 - 06:01 | "İstanbul'da Olmak II", tuval üzerine yağlıboya, 200*266 cm, 2012.
Ressam Tüfekçibaşı, “Eserlerim daha çok resmin içine dönük, zaman, mekân, öykü ve mesaj kaygısından arınmış resimler... Bittiklerini benden tamamen bağımsız kaldıklarında anlıyorum” diyorSanat, genellikle, bir bireyin dünyayı tamamıyla kendine özgü bir şekilde yorumlamasıdır. Doğamız gereği bu tür eserlerden etkileniriz. Bir sanatçı görsel yollarla kültür üzerine düşünür.

"İstanbul'da Olmak I", tuval üzerine yağlıboya, 200*266 cm, 2012.


Suna Tüfekçibaşı, ”İstanbul’da Olmak” serisi resimlerinde kendisini zorlayan, enerjisini tüketen ve ikilemlere düşüren İstanbul’la hesaplaştığını, adeta bitmekte olan bir ilişkinin gel-git'lerini yaşadığını ifade ediyor. Kafasına takılan, içten içe kavgaya tutuştuğu şeyler gün yüzüne resimlerinde çıkıyor. Tıpkı “çift kişilik yatakta yalnız uyuyan kadınlar” serisinde olduğu gibi... Önceleri kırılmış onuru, sonraysa özgürlüğü, tek başına ayakları üstünde durabilmeyi simgeleyen “yalnız uyku” hallerini…

"60'lar Dans" serisinden, tuval üzerine yağlıboya,
40*45 cm.
"60'lar Dans" serisi resimleri için de “Bir tür meydan okumadır benim için resim yapmak, sonunu bilemediğim bir macera, 60'lar gençliğinin iyimser başkaldırısı dünyaya rock&roll'a yayılmıştı, onun hızını ve ritmini tuval üstünde fırça darbeleriyle yakalamanın imkânsızlığıydı beni çeken” diyor.

Suna Tüfekçibaşı resim serüvenini anlatırken “Yağlıboyada desen etkisini yitirmeyen, çizgi yoğun, ekspresif bir dil oluşturma çabasındayım. Şu anda yaptığıma resmin ana problemleri üzerine araştırma diyebilirim. Yeni sorular sorarak düşünsel süreçle eylemsel sürecin iç içe geçtiği, zamanın okunabildiği deneyler yapıyorum. Örneğin desenin çizgilerini tuvale taşımak, birbirine karışınca kirlenmeyen kimyasal tabanları ortak ana renklerden türeyen zengin bir palet yaratmak, gerçeğe öykünmeyen, yani resmin tuval yüzeyinde renkli fırça izleriyle oluştuğunu gösteren (epik) resimler yapmak gibi. Daha çok resmin içine dönük, zaman, mekân, öykü ve mesaj kaygısından arınmış resimler” diyor.

"Portre", tuval üzerine yağlıboya,
130*180 cm, 2011.
Sanatçının hemen her resimi 7-8 kat üst üste farklı kompozisyonlar halinde oluşuyor, ilk katlarında gazete kupürlerinden skeçler var. Yakından bakıldığında farklı bir resim algısı için, açık alanlarda açık ve koyular içinde koyu figürler yer alıyor. Resimlerde renk ve biçimdeki kontrasttan kaynaklanan gerilim duyumsanıyor. Hemen her resmin karakteristiği ise resmin tüm yüzeyini kateden çizgiler, şiddetli fırça darbeleri. Sanatçı, aslında zorladığı şeyin bilinçaltındaki görsel eğitimin ve akademik etkinin yönlendirdiği mükemmel biçim yaratma kaygısını spontane jestlerle kırmak olduğunu söylüyor.

"Doğada I", tuval üzerine yağlıboya, 170*204 cm, 2009.


Üstteki “Doğada I (2009)” resminde figürün sağ bacağının tamamlanmadığı, araştırma çizgileriyle bırakıldığı görülüyor. “Resmin Tamamlanma Aşamasında Karar Momenti” başlıklı yüksek lisans tezinde araştırdığı konunun yansımalarını Suna Tüfekçibaşı’nın tamamlanmamış duygusu veren ekspresif, ritmik enerjinin duyumsandığı resimlerinde görmek mümkün. Sanatçı “işin bittiğini benden tamamen bağımsız kaldığında anlıyorum” diyor.

Suna Tüfekçibaşı
Suna Tüfekçibaşı Hakkında:

Suna Tüfekçibaşı, resim çalışmalarına İnci Eviner’in özel atölyesinde başladı. 1995'te girdiği M.S.Ü. Güzel Sanatlar Fakültesi Resim bölümünden 2000 yılında 2.lik derecesi ile mezun olarak Sakıp Sabancı Sanat ödülüne layık görüldü. Aynı yıl katıldığı Kalp Vakfı ve İpek-Ahmet Merey yarışma sergilerinde birincilik ve üçüncülük ödülü aldı. Miami Community College’da dil eğitimi aldı. Yüksek lisans tezini Y.T.Ü. Sanat Tasarım Fakültesi’nde Serhat Kiraz danışmanlığında tamamladı. 2001 de “Process Space” 10th International Art Festival’e ve 2010 "Eritrai Uluslararası Sanatçı Buluşması" uluslararası etkinliklerine katıldı. 2008'den bu yana Contemporary İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı'na, 2011 Artbosphorus'a ve 21 karma sergiye, katılan sanatçı ilk kişisel sergisini Şubat 2009’da Berlin’de açtı. Beş kişisel sergi açan Suna Tüfekçibaşı halen Erenköy’deki atölyesinde resim çalışmalarını sürdürmekte.

www.sunatufekcibasi.com