Milliyet Sanat
Milliyet Sanat » Haberler » Sanat Pazarı » Hıfzı Topuz koleksiyonu satışa sunuluyor

Hıfzı Topuz koleksiyonu satışa sunuluyor

Hıfzı Topuz koleksiyonu satışa sunuluyor13 Mayıs 2015 - 03:05
Gazeteci, araştırmacı ve yazar Hıfzı Topuz’un yıllarca biriktirdiği tablo koleksiyonu 24 Mayıs’ta Alif Art Müzayede’de satışa sunuluyor

Hıfzı Topuz’un aralarında Fahr’el Nissa Zeid, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Fikret Muallâ ve Abidin Dino gibi birçok sanatçı dostundan zaman içerisinde edindiği tablolar, Alif Art Müzayede’nin 24 Mayıs’ta yapacağı mezat ile satışa sunulacak.

 

Topuz neredeyse 60 yılda biriktirdiği bu önemli tablo koleksiyonunu, Alif Art’ın The Ritz-Carlton Oteli’nde gerçekleştireceği  müzayedede sanatseverlere sunuyor. Evindeki yoğunluk nedeniyle yaptığı bir tasfiye ile bu kararı almak durumunda olduğunu söyleyen Topuz’un koleksiyonunda sanatçı Fikret Muallâ’nın kendisine ‘iki şişe şarap’ karşılığında verdiği bir resim ile ressamlar Eyüboğlu ve Zeid’in ilk dönemini yansıtan nadide resimler de bulunuyor. Bunun dışında  Nejad Melih Devrim, Avni Arbaş, Utku Varlık, Erol Akyavaş, Avni Arbaş, Orhan Peker, Burhan Uygur ve Cihat Burak’ın da orijinal çalışmaları satışa sunulacak eserler arasında.

 

Müzayedede Fahrel Nisa Zeid’in İsimsiz eseri 250 bin, Fikret Mualla’nın Nü çalışması 80 bin, Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun Edirne tablosu 70 bin, Fikret Mualla’nın Kırmızı Cafe’si 60 bin, Orhan Peker’in Sarı Ağaçta Kuşlar tablosu 40, Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun Yeşil Mavi’si ise 35 bin lira muhammen bedelle satışa çıkacak. Topuz’un bir kısmını ressam dostlarından onlara destek amaçlı sembolik fiyatlarla satın almış olduğu, bir kısmını da sanatçı dostları tarafından hediye edilmiş olan eserlerden oluşan satışa sunduğu koleksiyonu 38 parçadan oluşuyor.

 

Fikret Muallâ’nın Hıfzı Topuz’a ‘iki şişe şarap’ karşılığında verdiği resim.
 
Ünlü ressam Fahrel Nisa Zeid’in ilk resimlerinden biri de Hıfzı Topuz’un satışa sunacağı koleksiyonunda yer alıyor.
 
Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun Edirne’de yarışmaya katıldığı Edirne isimli ünlü eseri. Bu tabloyu Rasih Nuri İleri, Hıfzı Topuz’a düğün hediyesi olarak veriyor.