Milliyet Sanat
Milliyet Sanat » Haberler » Plastik Sanatlar » Pera'da binbir yüz

Pera'da binbir yüz

Pera'da binbir yüz07 Aralık 2017 - 04:12
Pera Müzesi'nde bugün iki sergi birden açılıyor. 'Bana Bak!: ”la Caixa” Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan Portreler ve Diğer Kurmacalar' sergisi birbirinden ilginç portreler bir araya getirirken, 'Louis Kahn'a Yeni/Den Bakış' sergisi tanınmış mimara yeni bir bakış sunuyor
Pera Müzesi, bugün açılan iki sergiyle izleyicileri karşılıyor. 'Bana Bak!: ”la Caixa” Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan Portreler ve Diğer Kurmacalar' sergisi, portreyi günümüz çağdaş sanat üretimleri üzerinden bir kez daha tartışmaya açıyor. 'Louis Kahn'a Yeni/Den Bakış: Cemal Emden Fotoğrafları- Çizimler ve Resimler' sergisi ise, 20. yüzyıl dünya mimarlığının önemli aktörlerinden Louis Kahn’ın yapıtlarına ve sanatsal çalışmalarına odaklanıyor.
 
Pera Müzesi’nin 'Bana Bak!: ”la Caixa” Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan Portreler ve Diğer Kurmacalar' sergisi, sanat tarihindeki en eski ifade biçimlerinden biri olan portreyi, günümüz çağdaş sanat üretimleriyle yeniden ele alıyor. Küratörlüğünü Nimfa Bisbe Molin’in üstlendiği sergi, 22 sanatçının eserleri üzerinden beden, kimlik ve temsil kavramlarını gündeme getiriyor. Sergide yer alan sanatçılar arasında, Janine Antoni, Eduardo Arroyo, Juan Navarro Baldeweg, Jean-Michel Basquiat, Christian Boltanski, Rineke Dijkstra, Marlene Dumas, Esther Ferrer, Günther Förg, Curro González, Stefan Hablützel, Roni Horn, Sharon Lockhart, Pedro Mora, Vik Muniz, Óscar Muñoz, Bruce Nauman, Carlos Pazos, Cindy Sherman, Antoni Tàpies, Gillian Wearing, Sue Williams bulunuyor. Resim, fotoğraf, heykel ve videodan oluşan seçki, izleyicileri portrelerin toplumsal aynasında kendilerine bakmaya davet ediyor. Sergiye eşlik eden katalog ise, ”la Caixa” Vakfı Direktörü Elisa Duran’ın sunuşu, vakfın Çağdaş Sanat Koleksiyonu Yöneticisi ve aynı zamanda serginin küratörü Nimfa Bisbe, Virginia Torrente ve Lorena Amorós’un makalelerini içeriyor.
 
Jean-Michel Basquiat'nın çalışmaları sergide yer alıyor.
 
Bir mimarın izinden
 
Pera Müzesi’nin 'Louis Kahn'a Yeni/Den Bakış: Cemal Emden Fotoğrafları- Çizimler ve Resimler' sergisiyse, ABD'li mimar, düşünür ve sanatçı Louis Kahn’ın yapıtlarına ve sanatsal çalışmalarına odaklanıyor. Seranit Grup sponsorluğında düzenlenen serginin küratörlüğünü mimar N. Müge Cengizkan, tasarımını ise Bülent Erkmen üstleniyor. Mimar ve fotoğraf sanatçısı Cemal Emden’in belgelediği ve Kahn’ın yapılarına yeni bir bakış sunan fotoğrafları merkezine alan sergi, Kahn’ın tüm yaşamını geçirdiği, çalıştığı ve eğitmenlik yaptığı Pensilvanya, Dakka ve Ahmedabad’da bulunan mimari yapıtlarına ait çizim ve fotoğrafların yanı sıra seyahat eskizlerini bir araya getiriyor. Sergi, Louis Kahn’ın çok yönlü kişiliğini gözler önüne sererken, sanatçının Türkiye’deki bu ilk sergisi kapsamında, Amerika’da öğrencisi olmuş Orta Doğu Teknik Üniversitesi kökenli mimar-eğitimcilerin deneyim ve düşüncelerini paylaştıkları röportajlar da izleyiciyle buluşuyor.
 
Cemal Emden'in fotoğrafları Kahn'ın yapılarına yeni bir bakış sunuyor.
 
Ücretsiz sergi turu
 
'Bana Bak!' sergisi kapsamında "la Caixa" Vakfı Çağdaş Sanat Koleksiyonu Başkanı ve küratör Nimfa Bisbe eşliğinde, bugün saat 18.00’de bir sergi turu gerçekleşecek. 9 Aralık'ta ise saat 15.00’te, 'Louis Kahn’a Yeni/den Bakış' kataloğu yazarlarından Ahmet Gülgönen ve Jale Erzen, Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleşecek söyleşide bir araya gelecek. Pera Eğitim ve Pera Film sergiler süresince çeşitli gösterim ve atölyeler gerçekleştirecek.