Milliyet Sanat
Milliyet Sanat » Haberler » Müzik » Borusan Sanat'ın yeni sezonu açıklandı

Borusan Sanat'ın yeni sezonu açıklandı

Borusan Sanat'ın yeni sezonu açıklandı08 Ekim 2019 - 03:10 | Fotoğraf: Cosmin Gogu
Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO), 2019–2020 sezonunun açılışını 17 Ekim Perşembe akşamı, klasik müziğin yıldızlarından Ray Chen ile gerçekleştirecek.

Borusan Sanatçatısı altında geçen sezon 20. yılını kutlayan Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO), yeni sezonda da klasik müzikseverleri dünya sahnesinin önemli isimleriyle buluşturmaya devam edecek. Bu sezon da geleneği bozmayıp, açılışı klasik sahnenin yıldız isimlerinden biriyle yapacak BİFO, ilk konserde zengin repertuvarını dünya çapında ünlü orkestralarla seslendirerek her konserinde bir kez daha gösteren Ray Chen’e eşlik edecek. Konser, geçen sezon orkestrayla birlikteliğinin 10. yılı kutlanan BİFO Sanat Yönetmeni ve Sürekli Şefi Sascha Goetzelyönetiminde gerçekleşecek.

                                                                                                                                                                                          

BİFO, sezon boyunca İstanbul Lütfi Kırdar ICEC’te gerçekleşecek konserlerinde; Jay Yang (soprano), Yeol Eum Son (piyano), Miloš Karadaglic (gitar), Dorothea Röschmann (soprano), Angela Gheorghiu (soprano), Alexander Gavrylyuk (piyano), Andreas Ottensamer (klarnet), Yuri Bashmet (viyola), Pablo Ferrández (viyolonsel), Harriet Krijgh (viyolonsel), Bogdan Baciu (bariton), Peter Sonn (tenor), Elena Maximova (mezzosoprano), Ekaterina Siurina (soprano), Alois Glassner (koro şefi) ve Salzburg Bach Korosu ile aynı sahneyi paylaşacak.

 

Ayrıca bu sezon BİFO; konuk şefler Diego Matheuz, Ludovic Morlot ve John Nelson’ın yönetiminde de konserler gerçekleştirecek.

 

 

Mozart’la randevunuz var

Geniş ve seçkin repertuvarının yanı sıra sahne karizmasıyla da dikkat çeken piyanist Yeol Eum Son ile klasik ve romantik dönemlerin sevilen aryalarını yorumlayışı ile büyük beğeni kazanan Jay Yang, 7 Kasım 2019 Perşembe akşamı BİFO’nun konuğu olacak. Mozart’ın yapıtlarının seslendirileceği konser onursal şef Gürer Aykal yönetiminde gerçekleşecek.

 

 

BİFO ile bir Türkiye prömiyeri

Grammophone dergisince “yarının 10 ikonu”ndan biri seçilen Diego Matheuz, 28 Kasım 2019 Perşembe akşamı konuk şef olarak BİFO’yu yönetmek üzere İstanbul’a gelecek. Konserin solisti ise “Aranjuez’in kralı” adıyla anılan gitarist Miloš Karadaglic olacak. Sanatçı, geçtiğimiz yıl BBC Proms’ta 6000 kişi önünde dünya prömiyerini seslendirdiği, BBC Senfoni ve BİFO ortak siparişi olan Toby Talbot’nun Ink Dark Moon başlıklı gitar konçertosunun Türkiye prömiyerini gerçekleştirecek.

 

 

İlber Ortaylı anlatımıyla tarih ve müzik buluşması

Operanın farklı dönemlerinden rolleri büyük bir ustalıkla seslendiren dünyaca ünlü soprano Dorothea Röschmann, 12 Aralık 2019 Perşembe akşamı, Sascha Goetzel yönetimindeki BİFO’nun konuğu olacak. Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın eşzamanlı anlatımlarıyla zenginleştireceği bu konser, tarih ve müziğin buluşmalarından birine sahne olacak. 

 

 

Yeni yıl konseri

BİFO bu sezon yeni yılı, Seattle Senfoni Orkestrası sanat yönetmeni ve şefi Ludovic Morlot’nun yönetiminde karşılayacak. 9 Ocak 2020 Perşembe akşamı düzenlenecek Yeni Yıl Konseri’nin solisti; Metropolitan, Royal Opera House, La Scala ve Viyana’da oynadığı başrollerle, özellikle de Tosca’nın beyazperde için çekilen versiyonunda büyük beğeni toplayan dünyaca ünlü soprano Angela Gheorghiu olacak.

 

 

Beethoven’a 250. doğum yılı armağanları

Beethoven’ın 250. doğum yılının kutlamaları kapsamında bu sezon büyük besteci anısına “Beethoven’a Armağan” başlığıyla iki çok özel konser düzenlenecek. Sascha Goetzel yönetimindeki konserlerin ilkinin solisti “klasik müzik dünyasının tam da ihtiyaç duyduğu kahraman” diye nitelendirilen piyanist Alexander Gavrylyuk olacak. Sanatçı, 23 Ocak 2020 Perşembe akşamı düzenlenecek bu özel konserde, Beethoven’ın başyapıtlarından İmparator başlıklı 5. Piyano Konçertosu’nu seslendirecek.

 

 

Cazla buluşma vakti

Sezon programında, BİFO’nun dinleyicileri cazla buluşturacağı 13 Şubat 2020 Perşembe tarihli sürpriz bir konser de bulunuyor. Konserin solisti, dünyaca ünlü genç yetenek Andreas Ottensamer olacak. Berlin Filarmoni Orkestrası solist klarnetçisi Ottensamer’ın, Sascha Goetzel yönetimindeki BİFO eşliğinde seslendireceği Carl Maria von Weber’e ait başyapıtlardan biri olan klarnet konçertosu merakla bekleniyor.

 

 

BİFO, Yuri Bashmet’e eşlik edecek

Londra Senfoni, Paris Orkestrası, Leipzig Gewandhaus, Boston, Philadelphia, Cleveland ve New York Filarmoni gibi dünyanın önde gelen orkestralarını yönetmiş ve özellikle romantik dönem repertuvarına olan hâkimiyeti ile tanınan John Nelson, bu sezon çok özel bir konserde konuk şef olarak BİFO’yu yönetecek. 27 Şubat 2020 Perşembe tarihli konserde BİFO, dünyaca ünlü viyola virtüözü Yuri Bashmet’e eşlik edecek. Bashmet, Alfred Schnittke’nin kendisi için bestelediği Viyola ve Orkestra için Konçerto’yu seslendirecek.

 

 

Pablo Ferrández’den Çaykovski’nin Rokoko Çeşitlemeleri

26 Mart 2020 Perşembe tarihinde BİFO, ikinci kez Diego Matheuz’un konuk şefliğinde sahneye çıkacak. Orkestranın bu konserde eşlik edeceği isim ise Pablo Ferrández. Lirik yorumu ile 19. yüzyıl repertuvarı hayranlarının büyük beğenisini toplayan Ferrández, bu konserde Çaykovski’nin Rokoko Çeşitlemeleri’ni yorumlayacak.

 

 

Kapanış Beethoven anısına

30 Nisan 2020 Perşembe tarihli “BİFO ile Bir Elgar Seçkisi” başlıklı konserde, BİFO onursal şefi Gürer Aykal yönetiminde sahnede olacak. Konserin solisti, 28 yaşındaki Hollandalı çellist Harriet Krijgh.

 

Sezon kapanışı ise, Beethoven’ın 250. doğum yılına adanan 2020 yılı kutlamaları kapsamında düzenlenen konser serisinin ikincisi ile yapılacak. 14 Mayıs 2020 Perşembe tarihli konserde, dünyanın en iyi vokal topluluklarından biri olarak bilinen ve geçen yıl BİFO seyircisini büyüleyen Salzburg Bach Korosu ile Ekaterina Siurina, Elena Maximova, Peter Sonn ve Bogdan Baciu gibi yıldızların eşliğinde, bestecinin başyapıtı olarak kabul edilen 9. Senfoni seslendirilecek.

 

 

Borusan Quartet, İstanbul’un iki yakasında tam hız devam

Hem yurtiçi hem de yurtdışı konserlerine hız kesmeden devam eden Borusan Quartet, geleneksel hale gelen Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası konserlerinin yanı sıra geçen sezon itibarıyla başladığı ENKA İbrahim Betil Oditoryumu konserlerine bu sezon da devam edecek. Sezonu, 11 Kasım 2019 Pazartesi akşamı Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası’nda, yedi farklı ülkeden yedi usta bestecinin yapıtlarından oluşan bir seçkiyle açacak.

 

 

Alternatif sesler Borusan Müzik Evi’nde

Alternatif sahnenin dünyadaki önemli temsilcilerini müzikseverlerle buluşturan Borusan Müzik Evi ise sezonu 8-9 Kasım 2019 tarihlerinde düzenlenecek Noise İstanbul Festivali ile açacak. Türkiye’nin noise müzikteki temsilcisi olan Batur Sönmez, Türkiye’de ilk defa düzenlenecek bu uluslararası festival ile 20 yıllık çalışmalarını taçlandırmış olacak. Kod Müzik işbirliğiyle düzenlenen Nova Muzak serisi de bu sezon devam eden etkinlikler arasında. Seri kapsamında David Torn, Tim Berne ve Chess Smith’in yeni projesi Sun of Goldfinger, Aïsha Devi, Common Eider, King Eider ve Atilla Csihar, Stephen O'Malley, Oren Ambarchi’den oluşan Gravetemple İstanbul’a konuk olacak. Sezonun ilk aylarında Borusan Müzik Evi; Musica Sequenza ‘Hermes’, ANDRRA Live, Sıfır: Dezonans ve Timuçin Şahin Quartet gibi pek çok sanatçı ve projeyi müzikseverlerle buluşturacak.