Milliyet Sanat
Milliyet Sanat » Haberler » Müzik » BİFO Avrupa turnesine başlıyor

BİFO Avrupa turnesine başlıyor

BİFO Avrupa turnesine başlıyor03 Aralık 2018 - 02:12
Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO), 5-13 Aralık 2018 tarihleri arasında yeniden Avrupa turnesine çıkıyor. 2016 ve 2017’deki Avrupa turnelerinde ayakta alkışlanan BİFO, bu kez Stuttgart, Friedrichshafen, Aachen, Amsterdam ve Paris'te vereceği beş konserde müzikseverlerle buluşacak.

Borusan Holding’in girişimiyle başladığı yolculuğunda hızla Türkiye’nin en önemli orkestralarından biri olan Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO), 20. yaşını kutladığı 2018-2019 sezonunu yeni bir Avrupa turnesiyle taçlandırıyor.

 

BİFO’nun Avrupa’nın da en iyi senfonik topluluklarından biri olma hedefiyle ilerlediği yolunda bir köşe taşı olacak turne kapsamında orkestra; Almanya’nın Stuttgart, Friedrichshafen ve Aachen, Hollanda’nın Amsterdam ve Fransa’nın Paris kentinde toplam beş konser verecek. Turne boyunca BİFO, Sascha Goetzel’in şefliğinde ilk konserde kariyerinin zirvesindeki dünyaca ünlü keman virtüözü Daniel Hope’a, diğer dört konserde ise daha önce verimli işbirlikleri gerçekleştirdiği Nemanja Radulovic’e eşlik edecek.

 

Tüzün’ün Türk Kapriçyosu, Paris ve Friedrichshafen’de

BİFO’nun bu üçüncü Avrupa turnesi çok daha kapsamlı. 5 Aralık Çarşamba akşamı Almanya, Stuttgart’taki efsanevi Beethoven-Saal’daki konserde Daniel Hope’a eşlik edecek BİFO; Balakirev’in Islamey, Bernstein’ın Serenad, Rimsky-Korsakov’un Şehrazad adlı yapıtlarını seslendirecek.

 

7 Aralık Cuma akşamı Almanya, Friedrichshafen’deki Graf-Zeppelin-Haus’da düzenlenecek ikinci konserde BİFO Nemanja Radulovic’eeşlik edecek ve Tüzün’ün Türk Kapriçyosu, Haçaturyan’ın Re minör Keman Konçertosu, Balakirev’in Islamey ve Stravinsky’nin 1945 versiyonu Ateş Kuşu yapıtları müzikseverlere sunulacak.

 

Üçüncü konser, Hollanda, Amsterdam’daki Concertgebouw’da 9 Aralık Pazar günü gerçekleşecek.  Nemanja Radulovic ile birlikteHaçaturyan’ın Re minör Keman Konçertosu ve Stravinsky’nin 1919 versiyonu Ateş Kuşu yapıtlarının seslendirileceği konserin hemen ardından BİFO, 10 Aralık Pazartesi akşamı Almanya’nın Aachen kentindeki müzikseverlerle buluşulacak. Aachen Eurogress’te düzenlenecek konserde Balakirev’in Islamey, Haçaturyan’ın Re minör Keman Konçertosu ve Rimsky-Korsakov’un Şehrazad adlıyapıtları seslendirilecek.

 

Turnenin son durağı ise Fransa’nın Paris kenti... 13 Aralık Perşembe akşamı Théâtre des Champs Elysées’de vereceği konserde BİFO ve Nemanja Radulovic, Tüzün’ün Türk Kapriçyosu, Haçaturyan’ın Re minör Keman Konçertosu, Balakirev’in Islamey ve Stravinsky’nin 1945 versiyonu Ateş Kuşu yapıtlarını seslendirecek.