Milliyet Sanat
Milliyet Sanat » Haberler » Müzik » Ay ışığı ve ‘1001 gece’

Ay ışığı ve ‘1001 gece’

Ay ışığı ve ‘1001 gece’09 Ağustos 2018 - 10:08
14. Bodrum Müzik Festivali, önceki gece dünyaca ünlü keman sanatçısı Alina Pogostkina’yı ve ona eşlik eden Ariel Zuckermann şefliğindeki Ludwig Orchestra’yı ağırladı. Günün bir diğer önemli konserindeyse Dorukhan Doruk ve Gülru Ensari sahnedeydi.
İHSAN DİNDAR
 
Bodrum, müzik festivali kapsamında önemli klasik müzik topluluklarını farklı mekânlarda ağırladı. Önceki gece gerçekleşen programların ilki çellist Dorukhan Doruk ve piyanist Gülru Ensari’nin performanslarıydı. D-Marin Turgutreis Amfi Tiyatrosu’nda gerçekleşen konsere bölge halkı yoğun ilgi gösterirken sanatçılar günbatımında unutulmaz bir konsere imza attı. Özkan Manav’ın ‘Üç Türkü’ çalışmasıyla başlayan konserde Chopin’in ‘Viyolonsel ve Piyano Sonatı Sol Minör’ ve Nikolai Kapustin’in ‘Elegy, Nearly Waltz’ ile ‘Burlesque’ eserleri seslendirildi.
Gecenin yıldızı Pogostkina
 
 
Gecenin devamında sahne sırası bu kez Alina Pogotskina’nındı. Sanatçıya Ariel Zuckermann’ın yönetimindeki Ludwig Orchestra eşlik etti. ‘Ay Işığında 1001 Gece Masalları’ festivalin en önemli konserlerinden biriydi. 2005 yılında Sibelius Yarışması’nda birincilik kazanan ve Gidon Kremer, Joshua Bell’in aralarında olduğu isimlerle çalışan Alina Pogostkina’ya eşlik eden Ludwig Orchestra’nın performansı 14. Bodrum Müzik Festivali’ne damgasını vuran etkinliklerden biri oldu.
 
Gecede Felix Mendelssohn’un ‘Bir Yaz Gecesi Rüyası’ ve ‘Keman Konçertosu Mi Minörü’ eseri de seslendirildi. Konserin ikinci yarısındaysa bu kez Rus besteci Nikolai Rimsky-Korsakov’un en ünlü eserlerinden biri olan ‘Ay Işığında 1001 Gece Masalları’ konsepti doğrultusunda ‘Şehrazad’ dinleyiciyle buluştu. Rimsky-Korsakov’un 1888 yılında bestelediği senfonik süit eserin performansı D-Marin Turgutreis Turkcell Ana Sahnesi’ni dolduran müzikseverler tarafından uzun süre ayakta alkışlandı.
 
14. Bodrum Müzik Festivali’nde üçüncü günün kapanış konseriyse bir önceki gece olduğu gibi ‘Güz Şarkıları’ ile oldu. Piyanist Ece Dağıstan ve vokal Güvenç Dağüstün, Fazıl Say’ın ünlü şiirlerden bestelediği eserleri Derya Türkan, Hakan Güngör, Gürtuğ Gök, Ediz Hafızoğlu ve Volkan Hürsever’in aralarında olduğu müzisyenlerle birlikte seslendirdi.
 
Festivalin beşinci ve son günündeyse keman sanatçısı Veriko Tchumburidze, çellist Camille Thomas ve piyanist Gülru Ensari ile başlayan konserler, Gülsin Onay’ın Bodrum Müzik Festivali ve İstanbul Müzik Festivali’nin ortak siparişi olan ‘Yolda’ projesiyle devam etti. Festival, İzlandalı piyanist Vikingur Olafsson’un Philip Glass bestelerinden oluşan performansıyla dün sona erdi.