Milliyet Sanat
Milliyet Sanat » Haberler » Eleştiri » Avni Lifij'in sanat yazıları yayımlandı

Avni Lifij'in sanat yazıları yayımlandı

Avni Lifij'in sanat yazıları yayımlandı15 Ekim 2019 - 11:10
Kırmızı Kedi sanat dizisi, Türk resim sanatının en önemli adlarından biriyle devam ediyor. Avni Lifij’in gazete ve dergilerde kalan yazılarından oluşan Sanat Yazıları, ressamın eleştirmen kimliğini de ortaya koyuyor.
Türk resminin “öncü modern” fırçası olarak ünlenen, 1927 yılında hayata veda ettiğinde ardında kocaman bir Avni Lifij efsanesi bırakan ressamın dergi ve gazetelerde yayımlanan yazılarından oluşan yazıları ilk defa bir araya geliyor ve günümüz okuruyla buluşuyor. 
 
 
Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nde 15 Ekim 2019-12 Ocak 2020 tarihlerinde gerçekleşecek “Avni Lifij – Çağının Yenisi” sergisiyle eşgüdümlü olarak ve Sakıp Sabancı Müzesi’nin katkılarıyla yayımlanan Sanat Yazıları, ressamın bir “eleştirmen” olarak portresini ortaya koyuyor. 
 
 
Kitapta, Türkiye’de ilk defa gerçekleşen sergilerden dünyadaki eski/yeni sanat anlayışlarına, sanat eğitiminden yabancı sanatçılara verilen anıt heykel siparişlerine kadar dönemin güncel konularına değinen yazılar haricinde Lifij’le yapılan söyleşiler, ölümünden sonra kaleme alınan yazılar ve dostu Ahmet Haşim’in kendisine yazdığı “cevap” yazısı da yer alıyor… 
 
 
Ömer Faruk Şerifoğlu’nun detaylı araştırmaları ve titiz çalışmalarıyla bir araya gelen, sanatçının kendi eserleri ve başka birtakım belgelerle zenginleştirilen Sanat Yazıları, bildiğimizi sandığımız Lifij “portresi”ni aslında ne kadar eksik bildiğimizi ve o portrenin arkasındaki derinliği ortaya koyuyor.
 
 
Hayata veda ettiğinde bir sanatçı için çok kısa denebilecek bir ömürden geriye kocaman bir  Avni Lifij efsanesi kalmıştır.
 
 
Türk resim sanatının “erken modern” adları arasında yer alan Avni Lifij, ömrünün sonuna doğru yazarlığı/eleştirmenliği asıl meşgalesi haline getirmiş, çeşitli dergi ve gazetelerde sanat üzerine yazılar yayımlamıştır. Elinizdeki kitap Lifij’in birbirinden önemli yazılarını bir araya getiriyor.
 
 
İlk defa günümüz okurunun karşısına çıkan bu yazılar; doğal yetenek ile tekniği ustaca buluşturan Avni Lifij’in sanat bahsinde ilgilenmediği konu, değinmediği alan bırakmadığını, yazarlıktaki derinliğini ve eleştirmenlikteki ustalığını gösteriyor. 
 
 
Sanat Yazıları, “çağının yenisi” ressam Avni Lifij’in bir eleştirmen olarak portresini çiziyor.