Milliyet Sanat
Milliyet Sanat » Haberler » Edebiyat » Adı olmayan kadınlara adanan ödül

Adı olmayan kadınlara adanan ödül

Adı olmayan kadınlara adanan ödül14 Haziran 2017 - 11:06
Doğan Kitap’ın Duygu Asena anısına düzenlediği  Duygu Asena ‘Kadının hâlâ adı yok’ Roman Ödülü, 'Gözyaşı Konağı' romanıyla önceki akşam Şebnem İşigüzel’e takdim edildi. Düzenlenen ödül töreninde Hürriyet Gazetesi Yayın danışmanı ve yazarı Doğan Hızlan, Doğan Egmont Genel Müdürü Gülgün Çarkoğlu, Doğan Kitap Yayın Direktörü Cem Erciyes ve Doğan Kitap ekibi katıldı. İşigüzel’e 10 bin liralık para ödülünü Gülgün Çarkoğlu verdi.   Törende bir konuşma yapan Doğan Hızlan, “Her ödülün ayrı bir havası ayrı bir önemi var. Duygu Asena benim tanıdığım, birlikte çalıştığım biriydi. Kadın ve kadının toplumdaki yeri konusunda emek vererek adı olmayan kadını adlandırdı. Doğan Kitap'ın verdiği Duygu Asena Ödülü, Türkiye'de bu alanda çalışanların, hatta öncü olanların unutulmaması için yapılmış çok onurlu bir girişimdir” dedi.
 
Şebnem İşigüzel yaptığı konuşmada, “Duygu Asena adına verilen ödülü almaktan dolayı çok mutluyum. Onun, 'Kadının Adı Yok'unu okuduğumda yazar olma hayalim bile yoktu. Kadın okumalarım Duygu Asena ve 'Kadının Adı Yok' ile başladı diyebilirim. Geniş kitlelere hitap ederek eşitlik, kadın hakları, kadın olmak ve feminizm üzerine önemli şeyler söyledi. Bu yüzden bu ödül benim için çok önemli ve özel” diye ifade etti.
 
Şebnem İşigüzel’in 'Gözyaşı Konağı' romanı erkeklerin gölgesine direnen bir kadının özgürleşme ve hayatını yeniden inşa etme çabasını anlatıyor. Seçici kurul romanın bu özellikleri ve zengin dili, güçlü anlatımıyla ödüle değer buldu.