Milliyet Sanat
Milliyet Sanat » Haberler » Edebiyat » 'Harry Potter'ın el yazması önbölümü çalındı

'Harry Potter'ın el yazması önbölümü çalındı

'Harry Potter'ın el yazması önbölümü çalındı16 Mayıs 2017 - 04:05
J.K. Rowling'in 'Harry Potter' serisini yaratmadan önce kaleme aldığı ve 'Harry Potter' serisinin ön bölümü niteliğindeki hikayenin çalındığı ortaya çıktı. J.K. Rowling'in el yazısıyla yazılmış 800 kelimelik bu hikaye, A5 boyutunda bir kartpostalın üzerine alınan notlardan ibaretti. Kart, PEN Yazarlar Derneği'nin İngiltere şubesine bağış amacıyla bir açık artırmada 25 bin sterline satılmıştı.
 
Yetkililer kartpostalı herhangi bir biçimde görenlerin derhal polise başvurması çağrısında bulundu. J.K. Rowling, kişisel Twitter hesabından bir açıklama yaparak okurlarından, kendilerine teklif edilmesi halinde bu kartpostalı satın almamalarını istedi. Benzer bir biçimde, West Midlands polis departmanı da Twitter üzerinden kartpostalın bir fotoğrafını paylaşarak 'Harry Potter' hayranlarını dikkatli olmaları konusunda uyardı.
 
Kartpostalda yer alan hikaye 'Harry Potter'ın doğumundan üç yıl öncesinde, Harry'nin babası James Potter'ı ve Sirius Black'i genç birer delikanlı olarak resmediyor. Kartpostalda yer alan hikayede James Potter ve Sirius Black iki 'muggle' polisle yaşadıkları motosikletli bir kovalamacanın ardından süpürgelerine binerek kaçıyorlar.