Milliyet Sanat
Milliyet Sanat » Haberler » Diğer » YKKSY'de bu hafta

YKKSY'de bu hafta

YKKSY'de bu hafta15 Nisan 2019 - 11:04
YYKKSY’ın bu haftaki etkinlik programında 17 Nisan'da Bilim Akademisi Konferansları’nda etik ve ahlak, 18 Nisan'da Geleneksel Sanatlar Konuşmaları’nda koleksiyonculuk ve sanat piyasası, 19 Nisan'da Beşiktaş Metro İstasyonu Arkeolojik Kazıları konuşulacak.

Bilim Akademisi Derneği tarafından, Yapı Kredi Kültür Sanat’ın ev sahipliğinde düzenlenen “Bilim Akademisi Konferansları”na bu ay felsefeci Prof. Dr. İoanna Kuçuradi konuk oluyor. Etik/ahlak değerlerinin ele alınacağı konferansta Kuçuradi, sık sık  “ahlak”, “etik”, “değerler” gibi sözcükleri kullanarak yaptığımız değerlendirmelerin sorunlarına ışık tutacak. Etkinlik 17 Nisan Çarşambagünü saat: 18:30’da Loca’da gerçekleştirilecek.

 

Portakal Sanat ve Kültür Evi’nin sahibi Raffi Portakal ve koleksiyoncu Murat Kılıç, 18 Nisan Perşembe günü saat: 18:30’da Loca’da geleneksel sanatları odaklarına alarak koleksiyonculuğu ve sanat piyasasını anlatacaklar. Geleneksel sanatlar koleksiyonculuğunun bugünkü durumu, gereksinimleri ve sorunlarının üzerinde duracaklar. Koleksiyonculuğa başlamak isteyenlere ipuçları verecekler. Geleneksel Sanatlar Konuşmaları, Yapı Kredi Kültür Sanat ve Geleneksel Sanatlar Derneği’nin işbirliğinde düzenleniyor. 

 

YKY Beyoğlu Kitabevi’ndeki Oda, bu kez bir şairi, Elif Sofya’yı ağırlıyor. 19 Nisan Cuma günü saat: 17:00’da Oda’da düzenlenecek olan etkinlikte yeni kitabı Hayhuy kısa bir süre önce YKY’den çıkan Sofya, yeryüzüne, doğaya, “doğal” varoluşa şiirlerle dokunacak, sorular soracak ve soruları yanıtlayacak, yeni şiirlerini okuyacak ve dileyenlere kitaplarını imzalayacak.

 

Beşiktaş Metro İstasyonu Arkeolojik Kazıları’nda ortaya çıkan ve günümüzden yaklaşık 5500 yıl öncesine tarihlenen kurgan tipi mezarlar, arkeoloji dünyasında büyük heyecan yarattı. Çünkü bu mezar tipi MÖ 4. binyılın ortası ile 2. binyılın sonundaki erken göç yollarına ilişkin önemli bilgiler veriyordu. İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürü Rahmi Asal, 19 Nisan Cuma günü saat: 18:30’da Loca’da yapılacak olan Beşiktaş Arkeoloji Kazıları – Kurganların Anlattığı Bir Göç Hikayesi konferansında bu kazılarda elde edilen arkeolojik buluntularıdeğerlendirerek Tunç Çağı’ndan günümüze uzanan tarih kesitini ele alacak.

 

Yapı Kredi Kültür Sanat, baharın gelişini “çiçek şarkıları”yla kutluyor. 20 Nisan Cumartesi günü saat: 17:00’da Loca’da yapılacak olan “Harf’ten ve Nota’dan” dizisinin Çiçeklerin Dili dinletisinde seyirci Nedim’in, Ahmet Hâşim’in güftelerini, Arif Sami Toker’in, Münir Nureddin Selçuk’un bestelerini dinlerken, binbir renkli bir çiçek bahçesinde gezinti yapacak.

Etiketler: YKKSY  arkeoloji