Milliyet Sanat
Milliyet Sanat » Haberler » Diğer » Milliyet Sanat dergisi yazarları Altın Küre’de

Milliyet Sanat dergisi yazarları Altın Küre’de

Milliyet Sanat dergisi yazarları Altın Küre’de17 Eylül 2022 - 09:09
Hollywood Yabancı Basın Birliği’nin (HFPA) dağıttığı Altın Küre Ödülleri özellikle son dönemde kayırmacılık ve ırkçılık eleştirileri ile anılır oldu.
Müjde Işıl
 
Eleştirilere destek veren Tom Cruise, Altın Küre’yi protesto için ödüllerini iade etti. HFPA ise bu protestolara kayıtsız kalamadı ve tüzüğünde değişliğe giderek temsiliyet çeşitliliğine odaklandı. 2023’te dağıtılacak ödüllerde de bu çaba dikkat çekiyor. HFPA dünyanın farklı coğrafyalarından 103 bağımsız gazeteci ve eğlence sektörü profesyonelini bünyesine ekledi. Bu kişiler arasında Türkiye’den iki sinema eleştirmeni var: Milliyet Sanat dergisi yazarları Selin Gürel ile Janet Barış, önümüzdeki sene dağıtılacak 80. Altın Küre Ödülleri’nde film kategorisinde oy kullanacak.
 
Selin Gürel konuyla ilgili olarak, “Altın Küre seçimlerinde, Hollywood Yabancı Basın Birliği’nin tarihinde ilk kez üyesi olmayan sektör profesyonellerine de söz hakkı vermesi çok kıymetli. Yıllarca ödül sezonu hakkında dışarıdan yazıp çizdikten sonra bu konuda söz sahibi olmak benim için gerçekten heyecan verici. Son birkaç yıldır yurt dışındaki film festivallerini takip etmek eskisinden çok daha zor hâle geldi, dolayısıyla arayı kapamak için de iyi bir fırsat olacak. Umarım yeni oy verenlerin de etkisiyle herkesi heyecanlandıracak bir tören izleriz” dedi. Janet Barış da “Altın Küre Ödülleri yıllardır takip ettiğimiz Oscar’ların habercisi olarak görülen önemli bir ödül. Kendi aramızda kim alır, kim almalı gibi konuştuğumuz, görebildiğimiz filmler üzerinden uzaktan da olsa tahmin yürütmeye çalıştığımız bu ödülün içinden bir parçası olmak, birebir filmleri ilk elden seyrederek oy kullanacak olmak onur verici. Bu yıl Altın Küre’nin dışarıya açılması ve farklı ülkelerden gazetecileri dahil etmesi de ayrıca anlamlı” diyerek süreci yorumladı.