Milliyet Sanat
Milliyet Sanat » Haberler » Diğer » Kültür Diplomasisi Akademisi başvuruları başladı

Kültür Diplomasisi Akademisi başvuruları başladı

Kültür Diplomasisi Akademisi başvuruları başladı08 Şubat 2019 - 01:02
Yunus Emre Enstitüsü, Türkiye’nin kültürel diplomasi potansiyelini geliştirmek ve alan tecrübelerini paylaşmak amacıyla Kültürel Diplomasi Akademisi kapsamında bir eğitim programı gerçekleştirecek.

Yunus Emre Enstitüsü, kültürel diplomasi alanındaki akademik birikimini ve uygulama tecrübelerini paylaşmak ve Türkiye’nin kültürel diplomasi potansiyelini geliştirmek amacıyla “Kültürel Diplomasi Uygulamalı Eğitim Programı” gerçekleştirecek.

 

2 Mart’ta başlayıp 3 ay boyunca devam edecek olan program; Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, NATO ve Yunus Emre Enstitüsü gibi daha pek çok ulusal ve uluslararası kuruluşlar ile sivil toplum örgütlerinde çalışmak isteyenler için büyük fırsat yaratıyor.

 

"Kültürel Diplomasi Uygulamalı Eğitim Programı"na başvurular başladı

Katılımcılar, program kapsamında Türkiye'nin kültürel diplomasi pratiğini inceleyerek Türkiye'ye özgü entelektüel arka planın kültürel diplomasiye yansımalarını değerlendirecek.

 

Kamu diplomasisi, kültürel diplomasi, uluslararası ilişkiler alanlarından en yetkin isimlerden temel kavramları ve güncel uygulamaları öğrenecek katılımcılar, ulusal ve uluslararası proje tasarımı, geliştirme ve uygulama süreçlerini inceleme imkânı bulacak. Eğitim programı dâhilinde yapılacak atölye çalışmalarında katılımcılar öğrendiklerini uygulama ve projeye dönüştürme imkânı bulacaklar.

 

Kültürel Diplomasi üzerine düzenlenen geniş katılımlı ilk eğitim programı

Kültürel Diplomasi Uygulamalı Eğitim Programı, Türkiye’nin kültürel diplomasi üzerine düzenlenen geniş katılımlı ilk eğitim programı olma özelliğini taşıyor. İstanbul’da gerçekleşecek ve 3 ay sürecek olan programda; Türkiye'nin kültürel diplomasi pratiklerine yön veren alan uzmanları, akademisyenler, diplomatlar, bürokratlar, gazeteciler ile dünyanın farklı kültürleriyle etkileşim içerisinde olan sanatçılar, bilim insanları, sporcular, iletişimciler ve sivil toplum uzmanları eğitimci olarak yer alacak.

 

Programın eğitmenleri arasında Prof. Dr. İlber Ortaylı, Alev Alatlı, E. Büyükelçi Prof. Dr. Kenan Gürsoy, Paulino Toledo, Leyla İpekçi, Ömer Tuğrul İnançer ve Ayşe Böhürler gibi çok sayıda isim bulunuyor.