Milliyet Sanat
Milliyet Sanat » Haberler » Diğer » John Freely Boğaziçi Üniversitesi’nde anıldı

John Freely Boğaziçi Üniversitesi’nde anıldı

John Freely Boğaziçi Üniversitesi’nde anıldı15 Mayıs 2017 - 12:05
Nisan ayında hayata veda eden, Boğaziçi Üniversitesi'nin gelişimine tanıklık etmiş fizik profesörü ve yazar John Freely için 12 Mayıs'ta üniversitede bir anma töreni düzenlendi
Boğaziçi Üniversitesi, üniversitenin önemli dönemlerine tanıklık etmiş olan ve nisan ayında 91 yaşındayken hayata veda eden fizik profesörü John Freely için 12 Mayıs'ta bir anma töreni düzenledi. Törene, Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan, Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, Freely’nin ailesi, arkadaşları ve öğrencilerinden oluşan kalabalık bir topluluk katıldı. 11 Mayıs'ta vasiyeti üzerine çok sevdiği İstanbul’da, Feriköy Protestan Mezarlığı’nda sonsuzluğa uğurlanan John Freely’nin anısına konuşmaların yapıldığı törene edebiyat ve akademi dünyasından Pınar Kür, Jale Parla, Hakan Erdem gibi isimler de katıldı.
 
Uzun yıllar Boğaziçi Üniversitesi’nde görev yapmış Freely’nin kaybından büyük üzüntü duyduğunu belirten Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan, “Adı üniversitemizle özdeşleşmiş bir hocamızı anmak için bugün buradayız. 1960 yılında Robert Kolej’de ders vermeye başlayan John Freely, Boğaziçi Üniversitesi’nin kuruluş yıllarının en önemli tanıklarından biriydi. Boğaziçi’nin hafızası da diyebileceğimiz Freely değerli bir bilim insanı olmasıyla birlikte gerçek bir İstanbul tutkunuydu. Freely her kesimden insanla dostluk kurabilen hümanizmi ve hiç dinmeyen araştırma merakıyla değerli birçok öğrenci yetiştirmiş, kıymetli bir bilim insanıydı. İyi bir fizikçi, iyi bir tarihçi ve gezgin olan Freely’i kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz. Aynı zamanda Freely hocamızın muazzam entelektüel mirasına sahip çıkmanın sorumluluğunu taşıyoruz. Üniversitemize hayat veren isimlerden biri olan Freely’nin anısını yaşatmak için eski YADYOK Binası’na John Freely adını veriyoruz” dedi.
 
 
Bina açılışında konuşan Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şevket Pamuk, “Yaşamının çoğunu Boğaziçi Üniversitesi’nde geçiren John Freely, Boğaziçi Üniversitesi’nin gelişimini burada yaşadı. Osmanlı Türk tarihi üzerine kitaplar yazan Freely, üniversitenin en önemli değerlerinden biriydi. John Freely isminin ve temsil ettiği değerlerin Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşamasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.
 
12 Mayıs 2017 Cuma günü Güney Kampüs Eski YADYOK Binası’nda John Freely anısına yapılan bina isimlendirilme töreninin ardından Albert Long Hall’da anma töreni gerçekleşti. Törende konuşan John Freely’nin kızı, yazar-çevirmen Maureen Freely babasının İstanbul’a, Boğaziçi Üniversitesi kampüsüne, buradaki dostlarına, öğrencilerine olan sevgisi ve bağlılığından söz ederek John Freely’nin son arzusunun buraya dönmek olduğunu anlattı. Babasının olmak istediği insan haline burada geldiğini belirten Maureen Freely, rahatsızlığının ilerlemesine rağmen yaşamının son döneminde bile babasının hayata dair tutkusunun ve güncel olaylara ilgisinin sürdüğünü anlattı.