Milliyet Sanat
Milliyet Sanat » Haberler » Diğer » Heykelde Yeni Keşifler Belirlendi

Heykelde Yeni Keşifler Belirlendi

Heykelde Yeni Keşifler Belirlendi08 Eylül 2021 - 12:09
Türkiye’nin 49 yıllık en köklü sanat ve kültür dergisi Milliyet Sanat’ın, heykel sanatının gelişimine katkıda bulunmak amacıyla hayata geçirdiği ve bu sene Mesa Holding’in sponsorluğunda gerçekleştirilen “II. Heykelde Yeni Keşifler” yarışması sonuçlandı. Seçici kurul tarafından belirlenen eserler içerisinden dereceye giren üç sanatçı seçilen eserleri ile 10 bin TL üretim desteği almaya hak kazandılar. 16 Ekim 2021 tarihi itibariyle Kemer Country Club’da açılacak sergi ve müzayede de sanatseverlerle buluşacak.

Türkiye’nin en köklü kültür sanat yayını olan Milliyet Sanat'ın yetenekli sanatçıları desteklemek amacıyla hayata geçirdiği “Heykelde Yeni Keşifler” yarışmasının kazananları belirlendi. Birbirinden değerli isimlerin yer aldığı seçici kurulun değerlendirmesi ile 11 eser seçildi. Bu eserler arasından 3 eser Özgür Ballı "Grotesk Palyaço" eseriyle, Sesil Beatris Kalaycıyan " Güzel avrat otu" otoportre eseriyle ve Funda Çetgin ise "Hep Birlikte" eseri ile 10 bin TL üretim desteği almaya hak kazandı. Yarışma sonucunda belirlenen eserler üretim süreçleri tamamlandıktan sonra Kemer Country Club'da sanatseverlerin beğenisine sunulacak. 16 Ekim 2021 tarihinde açılışı yapılacak sergi ve müzayede de sanata gönül veren yeni yeteneklerin başarılı işlerini sunmaları için önemli bir fırsat sunuyor.

 

Birincilik ödülü yurtdışı eğitimi

 

Eserlerini sergileme fırsatı bulamayan yetenekli sanatçıların görünürlüğünü artırmak ve heykel sanatına gönül verenleri teşvik etmek amacıyla bu yıl ikincisi gerçekleştirilen "Heykelde Yeni Keşifler" yarışmasında birinci olan eser sahibi ise yurtdışında sanat eğitimi hakkı kazanıyor.

İlki 2019 yılında gerçekleşen yarışmanın bu seneki seçici kurulunda Artsümer Galeri Kurucusu Aslı Sümer, Küratör & Sanat Yazarı Derya Yücel, Limak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı & Koleksiyoner Ebru Özdemir, Heykeltraş Fabio Lattanzi Antinori, Milliyet Sanat Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Filiz Aygündüz, Küratör & Sanat Danışmanı Melike Bayık, Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı & Koleksiyoner Meltem Demirören Oktay, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Heykel Bölüm Başkanı Prof. Neslihan Pala, Merkur Galeri Kurucusu & Sanat Danışmanı Sabiha Kurtulmuş, Mesa Mesken Sanayi A.Ş. Tasarım Müdürü Sinem Konu Keskinok ve Sanatçı Seçkin Pirim yer alıyor.

 

2021 Heykelde Yeni Keşifler Dereceye giren Sanatçılar (Alfabetik)

 

Sanatçı                                                         Eser Adı

 

Funda Çetgin/ Üretim Desteği                       Hep Birlikte

Özgür Ballı/ Üretim Desteği Grotesk             Palyaço

Sesil Beatris Kalaycıyan/ Üretim Desteği      Güzel avrat otu ile oto portre

Başak Cansu Güvenkaya                              Dil

Burak Ayazoglu                                             Hep Birlikte

Eda İlbeyci                                                     Kabuk

Güliclal Öner Yıldız                                       World Wide Web

Güngör Yüksel                                               DAVET 

Koray Bıyıklı                                                  Dar Alanda Kısa Paslaşmalar III

Muzaffer Tuncer                                             Omurga

Şirvan Güngörmez                                         d=c+v+s 

 

Bilgi için: İdea PR Medya Direktörü

Burcu Kalkavan Seçkin