Milliyet Sanat
Milliyet Sanat » Haberler » Diğer » Dijital sanat eseri için müzayede

Dijital sanat eseri için müzayede

Dijital sanat eseri için müzayede22 Şubat 2021 - 02:02
Christie’s Müzayede Evi ilk kez dijital bir sanat eserini müzayedeye çıkaracağını duyurdu. Christie’s'in bu satışıyla birlikte ilk kez büyük bir müzayede evi tamamen dijital bir satış yaparak tarihe geçecek.
 
Kripto sanat pazarına giriş yapan Christie's Müzayede Evi 25 Şubat’ta başlayacak “Beeple | The First 5000 Days” başlıklı müzayedesinde “Everydays: The First 5000 Days” isimli dijital eserle ilk kez dijital bir satışa imza atacak. Sanatçı ve grafik tasarımcı Beeple (Mike Winkelmann) tarafından üretilen eser için yapılacak müzayede 25 Şubat’ta başlayacak ve 11 Mart’a kadar online olarak sürecek. Dijital kolaj, Beeple'ın 2007 yılından 2021 yılına dek 13 yıl boyunca her gün birini ürettiği 5 bin farklı resimden oluşuyor. Kolajda Donald Trump ve Mao Zedung gibi siyasi liderlerin sürreal çizimlerinin yanı sıra Pokemon ve Mickey Mouse gibi çizgi film karakterleri de yer alırken güncel olayları aktaran desenler de görülebiliyor. 
100 dolar açılış fiyatıyla satıa çıkacak olan eser için tahmini satış fiyatı ise bilinmiyor. Şifreli olan “Everydays: The First 5000 Days” adlı eser açık artırma sonuçlandığında kripto para gibi değerli verilerin saklandığı blockchain teknolojisi ile kayıt altına alınacak. Bilgiler ise eseri satın alan kişiye aktarılacak. 
 
 
Blockchain ve sanat
 
Christie’s müzayede evinin Beeple satışından sorumlu yetkilisi Noah Davis Artnews.com’a yaptığı açıklamada “Blockchain teknolojisinin sanat dünyasında önemli bir rol oynayacağı anlaşıldı. Henüz bu teknolojinin dünyaya yapacağı etkiyi anlamanın çok başındayız” diye konuştu. Geçen aralık ayında kripto sanat platformu Nifty Gateway’in düzenlediği açık artırmada Beeple’ın “Everydays” serisinden 21 eseri 3.5 milyon dolara satılmıştı.
 
 
'Tarihi satış'
 
CNBC'de yer alan habere göre, "Eskiz olarak çalışmaktansa daha avantajlı olan 3 boyutlu yöntemler kullanarak güncel olaylara gerçek zamanlı bir yorum yapmak istedim" diyen Beeple, "Dijital sanat dünyasını böylesine tarihi bir satışla temsil etmekten onur duydum" diye ekledi. KÜLTÜR SANAT SERVİSİ